Novak najbliži savršenom tenisu!

B92
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Novak najbliži savršenom tenisu!

Teniski stručnjaci i nekadašnji vrhunski igrači Bred Gilbert i Tod Martin složili su se da će u naredne dvije ili tri godine Novak Đoković dominirati.

Srpski teniser već je po većini parametara u pet najboljih tenisera u istoriji, a posebno spektakularan je od 2011. godine.

Novak je od starta 2011. pa do početka marta 2015. osvojio sedam Gren slemova, dva više od Nadala koji je slijedeći na toj listi.

U tom periodu osvojio je i 15 Mastersa, što je šest više nego Nadal. Takođe je osvojio i tri završna Mastersa. Možda i najimpresivnija brojka je odnos pobjeda i poraza sa najboljim igračima. Novak od 2011. ima skor 92-26 protiv Top10, a slijedeći najbolji je Nadal sa 57-23.

„Kada gledam Novaka djeluje mi da vidim unapređenu verziju Andrea Agasija, jer je Novak brži i ima bolju defanzivu od Agasija. Mislim da će on u naredne dvije ili tri godine dominirati", smatra Gilbert.

Za četiri nedjelje Đoković će prestići Nadala po broju sedmica provedenih na prvom mjestu ATP liste. Zanimljivo viđenje današnjeg tenisa ima nekadašnji Novakov trener Tod Martin.

„Djeluje mi kao da smo u jednog generaciji vidjeli različite ere tenisa. Rodžer je dominirao i dejlovalo je kao da ga niko nikada neće stići. Onda ga je neko stigao i prestigao. Rafa je bio bolji od Rodžera nekoliko godina. Ali, u preotekle četiri godine Novak je najbolji igrač", kaže Martin.

On je sa srpskim teniserom sarađivao 2010. godine zbog servisa. Novak je u tom periodu imao dosta problema sa početnim udarcem, ali i disanjem.

„U tom periodu još nije napravio neki veliki rezultat kao ostali velikani. ali je od tada sazreo, djeluje mi da je odlično organizovan. Počeo je više da vjeruje u sebe. Shvatio je da mu ne treba sjajno disanje da bi pobjedio rivala preko puta mreže."

Novak je od starta 2011. godine osvojio više titula nego bilo koji drugi igrač (31), a Martin kaže da je Novakov tenis nešto najbliže savršenstvu o čemu je teniski analitičar Piter Bodo pisao još davne 2007. godine.

„Da, njegov tenis je nešto najbliže savršenstvu. 2005. i 2006. godine Rodžer je bio spektakularan. Ali, on igra bekhend jednom rukom i ranjiv je sa te strane. Novak može da završi poen udarcem sa obije strane u svakom trenutku. A, popravio je i igru na mreži."

Bred Gilbert je govorio i o dobrim stvarima koje je Boris Beker unio u Novakovu igru.

„Ta saradnja djeluje sve bolje i Novak je već sada mnogo agresivniji. On je ranije dozvoljavao rivalima da diktiraju igru jer se oslanjao na svoje noge. Sada to ne radi. Čak i kada ne pogađa vinere, on slama svoje rivale."

Sa ovom konstatacijom se složio i Martin: „Čak i kada Novak ne dominira, osobi koja ga gelda sa strane djeluje da on dominira."

Novak od starta 2011. godine:

Titula: 31 (drugi Nadal sa 22)
Gren slemova: 7 (drugi Nadal sa 5)
Mastersa: 15 (drugi Nadal sa 9)
Završnih Mastersa: 3 (drugi Federer 1)
Proc
jenat dobijenih mečeva: 88,78 (drugi Nadal 85,51)
Pob
jede protiv Top10: 92 (drugi Nadal 57)
Ned
jelja na prvom mjestu: 137 (drugi Nadal 65)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.