Najbolji fudbaleri Srbije trijumfovali u Azerbejdžanu

Glas Srpske

Najbolji fudbaleri Srbije pobijedili su Azerbejdžan sa ubjedljivih 6:1, u kvalifikacionom meču za odlazak na Evropsko prvenstvo 2008. godine u Austriji i Švajcarskoj.

BAKU - Najbolji fudbaleri Srbije pobijedili su Azerbejdžan sa ubjedljivih 6:1, u kvalifikacionom meču za odlazak na Evropsko prvenstvo 2008. godine u Austriji i Švajcarskoj. "Orlovi" su se, čini se, kasno probudili, pošto ni poslije petog trijumfa ne odlučuju sami o svojoj sudbini. Da će pružiti mnogo bolje izdanje nego u Jermeniji, izabranici Havijera Klementea su nagovijestili već u četvrtom minutu, kada je Duško Tošić osvojio loptu na sredini terena, odigrao precizan dupli pas sa Nikolom Žigićem i rezantnim udarcem iskosa sa lijeve strane doveo goste u vođstvo. Igrao se 17. minut, a već je bilo 0:2. Duško Tošić je pronašao Zdravka Kuzmanovića, ovaj primio loptu, krenuo ka golu i idealno uposlio Nikolu Žigića na petercu, kojem nije bilo teško da povisi rezultat. Zatim je uslijedio nešto lošiji period igre Srbije u kojem su domaći uspjeli da smanje zaostatak. To su uradili u 26. minutu kada su se sudarili Duško Tošić i Milan Biševac, a takav poklon iskoristio je Samir Alijev, koji je izašao sam ispred Vladimira Stojkovića i lako ga savladao. Pitanje pobjednika odlučeno je u finišu prvog poluvremena. Prvo je u 41. minutu, nakon faula nad Nikolom Žigićem, Boško Janković odličnim udarcem iz slobodnog udarca povisio na 3:1, da bi već u sljedećem napadu, gorostasni napadač Valensije, na još jednu asistenciju Zdravka Kuzmanovića, po četvrti put natjerao Farkada Velijeva da vadi loptu iz mreže. U nastavku nije bilo većih uzbuđenja sve do 76. minuta. Tada je rezervista Milan Smiljanić sjajnim udarcem sa 25 metara povisio na 5:1. U 82. minutu "orlovi" su došli i do šestog pogotka. Bila je to akcija iz udžbenika koju je no desnoj strani započeo Antonio Rukavina. Bek Partizana je centrirao u kazneni prostor, gdje je Marko Pantelić glavom spustio loptu za Danka Lazovića, a napadač PSV-a primio loptu i preciznim volejom zatresao mrežu za konačnih 6:1. GRUPA "A" Kazahstan - Portugalija 1:2 (Bjakov 90 - Makukula 84, Ronaldo 90), Azerbejdžan - Srbija 1:6 (Alijev 26 - D. Tošić 4, Žigić 17, 42, Janković 41, Smiljanić 76, Lazović 82), Belgija - Jermenija igrano sinoć 1. Poljska 12 7 3 2 20:10 24 2. Portugalija 12 6 5 1 23:10 23 3. Srbija 12 5 5 2 19:9 20 4. Finska 12 5 5 2 11:6 20 5. Belgija 11 3 3 5 10:14 12 6. Jermenija 9 2 3 4 4:8 9 7. Kazahstan 12 1 4 7 10:20 7 8. Azerbejdžan 10 1 2 7 5:25 5 17. novembar: Srbija - Kazahstan, Finska - Azerbejdžan, Portugalija - Jermenija, Poljska - Belgija 21. novembar: Azerbejdžan - Belgija, Srbija - Poljska, Portugalija - Finska, Jermenija - Kazahstan AZERBEJDžAN 1:6 SRBIJA STRIJELCI: Alijev u 26. minutu za Azerbejdžan, a D. Tošić u 4, Žigić u 17. i 42, Janković u 41, Smiljanić u 76. i Lazović u 82. minutu za Srbiju, stadion: "Republika" u Bakuu, gledalaca: 12.000, sudija: Tomas Ajnvaler (Austrija) 8, žuti kartoni: Imamaliev, Bakšijev (Azerbejdžan), Kuzmanović (Srbija). AZERBEJDžAN: Velijev 5 (od 46. minuta Hasanzade 6), S. Abasov 5, R. Gulijev 5, Gašimov 5, Imamaliev 5 (od 67. minuta Ismajlov -), E. Gulijev 5, A. Gurbanov 5, Čertoganov 5 (od 46. minuta Bakšijev 6), R. Abasov 5, Alijev 7, Subašić 6. SRBIJA: Stojković 7, Rukavina 7, Ivanović 7, Biševac 7, D. Tošić 8, Kovačević 7 (od 65. minuta Smiljanić -), Duljaj 7, Janković 7 (od 68. minuta Lazović -), Z. Tošić 7, Kuzmanović 8, Žigić 8 (od 73. minuta Pantelić -). IGRAČ UTAKMICE: Nikola Žigić (Srbija) 8 MLADI Mlada reprezentacija Srbije pobjedom nad Letonijom u Rigi od 2:0 vratila se u igru za plasman na Evropsko prvenstvo koje se 2009. godine održava u Švedskoj. "Orlići" su do trijumfa došli zahvaljujući golovima rezerviste Filipa Đorđevića u drugom poluvremenu (57. i 68. minut) pa izabranici selektora Krčmarevića sa dosta optimizma ulaze u odlučujuće mečeve, pošto sada za liderom Bjelorusijom zaostaju samo dva boda.