Kup Republike Srpske postao devalviran: Nekad bio svetinja, a sada predmet ismijavanja

Darko Pašagić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Kup Republike Srpske postao devalviran: Nekad bio svetinja, a sada predmet ismijavanja

Banjaluka - Kup takmičenje, koje je u posljednjoj deceniji prošlog vijeka, kada su osnivani fudbalski, košarkaški i rukometni savezi Republike Srpske bilo praktično sportska svetinja za sve klubove, posljednjih godina sve manje je na cijeni. I to, čini se, ne samo klubova, već i svih sportskih radnika, pa i samih saveza.

Najočigledniji primjer ovoga je rukomet. Sinoć je u Doboju završen finalni turnir mečom između domaćina Sloge i Dervente. Trebalo je da bude spektakl, ali to nije bilo, iz prostog razloga što su sastavi svih ekipa bili daleko od najjačih. Klubovi su sa većinom igrača imali ugovore do 31. maja, pa je tako najtrofejniji rukometni klub banjalučki Borac m:tel na turnir manje-više vodio juniore, na šta su bili primorani i u Derventi, ali u manjoj mjeri.

- Kup Republike Srpske trebalo bi da bude svetinja za sve klubove, ali je jasno da to odavno nije tako. Teško je reći zašto se to dešava, ali čini se da najveći dio krivice snosi matični savez. Nije jasno zašto završni turnir Kupa RS nema svoje mjesto u kalendaru takmičenja Rukometnog saveza BiH. Kada bi se imao stalan termin sigurno ne bi dolazilo do ovakvih situacija, koja ne donose dobro rukometu - rekao je trener Dervente Zoran Dokić.

Posljednjeg vikenda u maju rukometašice prijedorske "Mire" osvojile su peti put zaredom Kup RS, savladavši Borju iz Teslića sa 33:25, ali je umjesto završnog turnira odigrana samo finalna utakmica. Naime, od četiri ekipe koje su obezbijedile polufinale, samo je učestvovao domaćin, a Rogatica, Knežopoljka i Borac nisu doputovali u Prijedor. S toga su organizatori naknadno pozvali Borju, da bi rukometašice iz Prijedora bar morale da se oznoje za novi pehar.

Slična situacija je i u fudbalu. Iako na početku svake sezone u borbu za pobjednički pehar krenu skoro svi klubovi od 317 koliko ih je aktivnih u FS RS, oni, koji bi trebalo da budu perjanice, igraju samo da otaljaju posao. Tu se prvenstveno misli na premijerligaše, kojima izgleda nije puno stalo do najstarijeg takmičenja u RS. Ipak, da sve ne bude tako crno godinama se brine Radnik iz Bijeljine, koji je u posljednjih deset godina sedam puta bio finalista i četiri puta je osvajao pehar.

- Ne posmatramo Kup RS kao neko malo takmičenje, nego nam je ono praktično u istom rangu kao Kup BiH i Premijer liga. Cijenimo Kup, jer tako pokazujemo punu lojalnost matičnom savezu. Svake godine maksimalno angažovano ulazimo na sva tri fronta i to je možda razlog naših uspjeha. Kada se sve sabere i oduzme u svemu tome dobro prođemo i finansijski, jer uz nagradu saveza za trijumf u Kupu Srpske, za svaki uspjeh nagrađeni smo i od grada Bijeljine - rekao je sekretar Radnika Slobodan Đorđić.

Pretprošle godine finale Kupa RS pomjereno je zbog katastrofalnih poplava praktično pred sam početak narednog prvenstva. Prošle sezone krivac za pomjeranje bila je neregularna završnica fudbalskog šampionata Srpske, a ove godine naprasno je donesena odluka da se u finalu umjesto dvije odigra jedna utakmica.

- Ne smatram da je to razlog zašto klubovi iz godine u godinu gube interes za Kup takmičenje. Po meni najveći razlog su finansije, odnosno skromne nagrade za pobjednika, odnosno finalistu. Uz to ovi veći klubovi, odnosno ovi iz najviših rangova takmičenja, jednostavno ne žele da se puno opterećuju sa Kupom da bi se izbjegao premor igrača i eventualne povrede - dodao je Đorđić.

Košarka

Iako se znalo dešavati da prvenstvene utakmice budu ujedno registrovane za takmičenje u Kupu, što nije praksa ni u jednoj drugoj zemlji, košarkaški klubovi bar sa terminom finala nemaju problema. Već je ustaljena praksa da se finala u obje konkurencije igraju za Dan Republike Srpske 9. januara, a ukoliko se zbog obaveza klubova i dese neka odstupanja, ipak ne bude problema kao u drugim sportovima, jer je košarkaška sezona početkom godine u punom jeku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.