Foto: Kinezi »izvukli zmiju iz džepa«
Cirih - Zavjesa na zimski prelazni rok u najjačim ligama svijeta spuštena je juče u 16 časova do kada su mogli trgovati bundesligaši, a svi najveći klubovi Evrope, uprkos bombastičnim najavama, prespavali su januar.
Prije početka zimske pijace bilo je spekulacija čak i o rušenju rekorda kada je u pitanju najveći transfer. U centru pažnje bili su Real Madrid i Mančester junajted, ali ovi klubovi ne samo da nisu doveli nijednu zvijezdu, nego nisu potrošili ni evro. Slično su postupili i ostali velikani, koji su očigledno riješili da sačekaju ljeto i odriješe kese za renoviranje igračkog kadra.
Zato su "zmiju iz džepa izvukli" Kinezi, očigledno riješeni da od svoj Superlige stvore jednu od najjačih liga svijeta. U proteklih nekoliko decenija klubovi iz najmnogoljudnije zemlje svijeta uglavnom su uzimali fudbalere koji su u zenitu karijere, a odlazak na Daleki istok vidjeli kao priliku za novo iskustvo i dobru zaradu. Međutim, više ništa neće biti isto poslije ovog prelaznog roka. Đangsu je kupio Ramireša iz Čelzija za 28 miliona evra, što je ujedno i najveći zimski transfer. Ekipa koju trenira bivši rumunski reprezentativac Dan Petresku ima velike ambicije, a pored Ramireša za Điangsu nastupa naturalizovani Hrvat Samir. Bivši klub Radomira Antića Hebei, koji je ušao u Superligu, izdvojio je deset miliona manje za napadača Rome Žervinja, koji će okosnicu tima činiti sa Nenadom Milijašem, Stefanom Mbijom i Brazilcem Eduom. Da su kineski klubovi ove zime realizovali sve transfere koje su planirali, navijači bi imali priliku da uživaju u majstorijama Fredija Gvarina i Luisa Adrijana, ali su njihovi transferi propali u posljednjem trenutku. Od evropskih klubova najviše se "otvorio" Stouk, koji je za Đanelija Imbulu Portu platio 24 miliona evra. Pored ovih transfera, u finišu prelaznog roka realizovano je nekoliko pozajmica. Valensija je napravila dobar posao dovođenjem Denisa Čeriševa iz Reala, Bajern je doveo defanzivca Serdara Taskija, dok će Stiven Flečer do kraja sezone nositi dres Marselja.
1. Ramireš (Čelzi - Đijangsu) 28
2. Đaneli Imbula (Porto - Stouk) 24,25
3. Elkeson (Gavangžu - Šangaj) 18,5
4. Žervinjo (Roma - Hebei) 18
5. Umar Nijase (Lokomotiva M. - Everton) 17,9
* u milionima evra
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.