Igokea sa bratskim klubom igra za Evroligu

Milan Zubović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Igokea sa bratskim klubom igra za Evroligu

Laktaši - Košarkaši Igokee prolaz u finale "Fajnal-fora" Jadranske lige tražiće večeras od 19 časova protiv Partizana, dok će u prvom polufinalnom susretu snage odmjeriti Crvena zvezda i Radnički (17 časova).

Ekipa Dragana Bajića ligaški dio takmičenja završila je na prvom mjestu, ali joj to nije donijelo pravo nastupa u Evroligi zbog nesporazuma na relaciji ABA liga - Evroliga, tako da će oni u ovom susretu imati priliku da to ostvare pošto će prema sadašnjim pravilima finalisti steći pravo nastupa u elitnom evropskom takmičenju. Prednost Igokee ogleda se u činjenici da je domaćin završnog takmičenja i da je do sada samo jednom doživjela poraz na svom parketu ove sezone (od Cedevite), kao i to da je "bratski" klub pobijedila sa ubjedljivih 23 poena razlike u Laktašima.

- U utakmici sa Partizanom moj tim ima obavezu da pobijedi i da nastavimo u istom ritmu kao što smo igrali do sada. Shodno tome što smo domaćini završnog turnira, smatram da smo najveći favoriti, a vjerujem da smo najviše pokazali u dosadašnjem dijelu takmičenja. Svjesni smo snage Partizana, koji je podigao formu u posljednje vrijeme, te je veoma spreman i motivisan stigao u Laktaše. Igraćemo istu igru koja nas je krasila tokom cijelog dosadašnjeg perioda i daćemo svoj maksimum da izborimo finale - izjavio je Bajić.

Slično razmišlja i kapiten Igokee Milan Dozet.

- Velika je stvar za Republiku Srpsku i Laktaše to što se "Fajnal-for" igra na našem terenu. Partizan ima mlad i poletan tim, dok je iskustvo na našoj strani. Ostala nam je još jedna stepenica da je pređemo i ostarimo san koji sanjamo cele sezone - kazao je Dozet.

Trener "crno-bijelih" Duško Vujošević nada se da će njegov tim pobijediti "bratski" klub i izboriti nastup u finalu koji će im donijeti pravo igranja u Evroligi.

- U polufinalu igramo sa domaćinom koji je tokom cele sezone prikazivao odličnu igru, koja je rezultovala time da osvoje prvo mesto na tabeli ligaškog dela takmičenja, što je veliki rezultat koji moramo da poštujemo jer, ako ne poštujemo rezultate, ne znam koji je smisao igranja. Oni su napravili bolji i veći rezultat nego što su se nadali na početku sezone jer su sastavili veoma dobru ekipu. S druge strane, mi ulazimo sa dosta mladim timom koji se dokazuje iz meča u meč. Iako su neki mislili da je ovo prerizičan potez, mi smo pokazali da se radom znoj pretvara u zlato - rekao je Vujošević.

On smatra da Igokea ima dosta motiva u predstojećem susretu.

- Sve ono što se dešavalo u poslednje vreme kada je pitanju prvo mesto u ligaškom delu takmičenja i nedobijanje prava da se igra Evroliga, sigurno je uticalo na to da oni imaju osećaj žrtve i to će im biti dodatni motiv da uđu u finale - dodao je Vujošević.

 

Prva utakmica

Završni turnir od 17 časova otvoriće Crvena zvezda i Radnički.

- Uzbuđeni smo jer je veliko iščekivanje. Desile su se razne promene kod nas. U padu smo forme, nismo u najboljem momentu, ali nije ni Radnički. Nadam se da ćemo krenuti ka boljoj formi i potencijalno ostvarenju najvećeg cilja, a to je plasman u Evroligu. Dobro smo trenirali prethodnih deset dana i spremali se. Nadam se podršci navijača. Radnički je odlična ekipa, očekujem neizvestan meč, ali nadam se da možemo do pobede - izjavio je kapiten Crvene zvezde Igor Rakočević.

Jedan od ciljeva "crveno-bijelih" ove sezone je plasman u Evroligu, tako da ova utakmica nosi poseban naboj.

- Pritisak uvek postoji, pogotovo kada se igra meč koji znači prolaz u Evroligu. Ali mi smo profesionalci, imamo igrače spremne na takav pritisak, adrenalin proradi, pritisak može da nam donese i nešto pozitivno. Tek smo počeli da radimo sa novim trenerom Dejanom Radonjićem, druga je filozofija, ali koncentrisani smo na utakmicu sa Radničkim i samo to nam je u glavi. Rano je za poređenja, sada samo želimo pobedu protiv Radničkog - rekao je Rakočević.

Za Zvezdu će u ovom susretu zajedno igrati Elton Braun i Predrag Samardžiski koji ne igra u Ligi Srbije.

Trener Radničkog Miroslav Nikolić od svojih igrača očekuje da "izginu" na terenu.

- Jako je teško voditi ekipu u dva sastava - jedan u domaćoj, drugi u ABA ligi. Na Jadranu smo ostvarili cilj. Imamo dobar tim i mi i Igokea, moguće je da ćemo pobediti, ali nemamo uslove za Evroligu. Od svojih igrača očekujem da "izginu" na terenu, odlučiće nijanse, ali verujem u svoje igrače, veliki sam optimista. Zvezda ima bolje centre, ali mislim da smo mi jači na bekovskim pozicijama i da će to odlučiti - kazao je Nikolić.

Prijem kod Dodika

Prije polufinalnih susreta koji se danas igraju, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Palati predsjednika od 13 časova upriličiće prijem za učesnike "Fajnal-fora". Finale je na rasporedu u subotu od 20.30 časova.

Dolazak gledalaca

Pauza između prve i druge utakmice trajaće skoro dva časa i za to vrijeme dvorana će biti u potpunosti ispražnjena da bi gledaoci koji su kupili karte za drugi susret mogli da uđu. Prema navodima generalnog menadžera Jadranske lige Romana Lisca, na utakmice je potrebno doći nekoliko časova ranije zbog rigoroznih kontrola i velike gužve koja će vladati. Iz Igokee je potvrđeno da još ima karata, koje se prodaju u SC "Nenad Baštinac" u Aleksandrovcu, nekadašnjoj dvorani Igokee.

 

 

2001/02.      fajnal-for Ljubljana    Olimpija - Krka  73:59

2002/03.      fajnal-for Ljubljana    Zadar - Makabi    91:88

2003/04.      fajnal-for Zagreb        FMP - Cibona     71:70

2004/05.      fajnal-ejt    Beograd      Hemofarm - Partizan  89:76

2005/06.      fajnal-ejt    Sarajevo     FMP - Partizan  73:72

2006/07.      plej-of       Beograd     Partizan - FMP 85:83 / 94:82

2007/08.      fajnal-for Ljubljana    Partizan - Hemofarm   69:51

2008/09.      fajnal-for Beograd      Partizan - Cibona       63:49

2009/10.      fajnal-for Zagreb        Partizan - Cibona        75:74

2010/11.      fajnal-for Ljubljana    Partizan - Olimpija     77:74

2011/12.      fajnal-for Tel Aviv    Makabi - Cedevita        87:77

 

Najkorisniji igrači

2007/08.      Tadija Dragićević (Crvena zvezda)

2008/09.      Ante Tomić (Zagreb)

2009/10.      Čester Mejson (Široki)

2010/11.      Luka Žorić (Zagreb)

2011/12.      Dejvid Sajmon (Radnički)

 

TIMOVI

Crvena zvezda

5. Aleksandar Cvetković

6. Elton Braun

7. Bojan Subotić

8. Igor Rakočević

9. Luka Mitrović

10. Branko Lazić

12. Marko Simonović

13. Milan Milovanović

14. Boris Savović

15. Raško Katić

17. Predrag Samardžiski

18. Vuk Radivojević

20. De Markus Nelson

21. Majkl Skot

Dejan Radonjić

Igokea

4. Filip Adamović

6. Milan Dozet

8. Branko Jorović

9. Miloš Komatina

10. Bojan Radetić

11. Goran Gajović

12. Aleksandar Radukić

13. Nenad Šulović

16. Milijan Bocka

21. Marko Brkić

25. Klif Hamonds

30. Nebojša Joksimović

34. Korsli Edvards

44. Siniša Štemberger

Dragan Bajić

 

 

Partizan

7. Žofri Lovernj

8. Nikola Milutinov

9. Leo Vesterman

10. Nemanja Gordić

11. Vladimir Lučić

12. Dragan Milosavljević

13. Bogdan Bogdanović

14. Đorđe Gagić

15. Dejan Musli

17. Mihal Čekovski

22. Marko Čakarević

31. Branislav Đekić

44. Davis Bertans

Duško Vujošević

Radnički

Nenad Miljenović

5. Stefan Sinovec

6. Aleksandar Ćapin

8. Đorđe Milosavljević

9. Stefan Jović

10. Stiven Marković

11. Brajan Emening

14. Stefan Birčević

15. Miloš Borisov

17. Miloš Dimić

21. Bojan Krstović

22. Danilo Mijatović

24. Teriko Vajt   

44. Mark Vortington

55. Kajl Vizer

Miroslav Nikolić

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.