Ibrahimović poslao Olsena u penziju

Priredio: Dušan Repija
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ibrahimović poslao Olsena u penziju

Pariz - Posljednje dvije reprezentacije koje su izborile nastup na Evropskom prvenstvu 2016. godine u Francuskoj su Švedska i Ukrajina, tako da su sada poznata sva 24 učesnika.

Nosioci na žrijebu 12. decembra pored domaćina Francuske, biće Španija, Njemačka, Engleska, Portugalija i Belgija. U drugom šeširu su Italija, Rusija, Švajcarska, Austrija, Hrvatska i Ukrajina, u trećem Češka, Švedska, Poljska, Rumunija, Slovačka i Mađarska, a u četvrtom Turska, Irska, Island, Vels, Albanija i Sjeverna Irska. Već sada je jasno da će jedna ili dvije grupe po imenima biti vrlo jake, jer u trećem šeširu ima nekoliko reprezentacija koje mogu da savladaju svakoga. Jedna od tih je Švedska, koja je zahvaljujući Zlatanu Ibrahimoviću u dva meča izbacila Dansku (2:1, 2:2). Iskusni napadač postigao je oba gola u Kopenhagenu, gdje su Danci tek u finišu uspjeli da izjednače i vratio se na veliku scenu poslije propuštenog Svjetskog prvenstva u Brazilu.

- Govorili su da će me poslati u penziju, a ja sam poslao cijelu njihovu naciju u penziju. Ako moram da završim karijeru na Evru, onda je to sudbina. Mnogi ljudi govore da sam star i slab, ali na terenu ne djeluje tako. Vidimo se u Francuskoj - rekao je 34-godišnji Ibrahimović.

Umjesto asa PSŽ-a u penziju je otišao selektor sa najdužim stažom u Evropi Morten Olsen.

- Obavijestio sam igrače i rukovodstvo Saveza da ne nastavljamo dalje. Bila je privilegija biti dio nacionalnog tima svih ovih 35 godina, prvo kao igrač, a potom kao trener - izjavio je 66-godišnji kapiten i selektor Danaca.

Olsen je vodio Dansku na četiri velika takmičenja i bio selektor sa najdužim stažom u Evropi, jer je od 2000. godine do juče vodio brigu o najboljim fudbalerima ove zemlje.

Mnogo više uzbuđenja bilo je u Mariboru, gdje Slovenija ipak nije uspjela da nadoknadi 0:2 iz prvog meča protiv Ukrajine. Vodili su domaći sa 1:0 i imali nekoliko šansi u finišu meča da izbore produžetke, ali je Andrij Jarmolenko u sedmom minutu nadoknade definitivno prekinuo crni niz Ukrajine. Ova zemlja do sada je pet puta ispadala u baražu, a jednom i od Slovenije, 1997. godine.

- Bilo je mnogo emocija u svlačionici. Posljednji minuti meča bili su vrlo napeti, ali sam znao da ćemo izdržati. Sve pohvale idu na račun mojih fudbalera, koji su odigrali na izuzetnom fizičkom i psihičkom nivou. Tek sada nas čeka mnogo posla, moramo sve ispočetka da bi se pripremili za iduće ljeto - rekao je selektor Ukrajine Mihajlo Fomenko.

Evro u Francuskoj po mnogo čemu će biti jedinstven. Biće ovo 15. odmjeravanje snaga najboljih evropskih reprezentacija, a po prvi put će u završnici učestvovati 24 selekcije. To je odluka predsjednika UEFA Mišela Platinija, koji je od dolaska na čelo ove organizacije načinio mnogo reformi, kako u klupskim takmičenjima, tako i reprezentativnim. Ukupno 51 meč biće odigran u deset gradova širom Francuske, a domaćin velikog finala biće ovih dana često pominjani stadion "Francuska", pored kojeg je izvršen teroristički napad 13. novembra. Finale će biti odigrano 15. jula 2016. godine. Kapacitet stadiona je 81.338 mjesta, a već sada ulaznice se mogu rezervisati po cijeni od 1.160 do 20.000 evra. Titulu osvojenu 2012. godine brani reprezentacija Španije, koja je bila šampion i četiri godine ranije u Austriji i Švajcarskoj.

Kraj za Handanoviča

Razočaran poslije neuspjeha svoje zemlje, golman Intera i Slovenije Samir Handanovič rekao je da mu je utakmica protiv Ukrajine bila posljednja u reprezentativnom dresu.

- Ono što znam sigurno jeste da sam završio sa reprezentacijom - rekao je 31-godišnji Handanovič.

Odlični čuvar mreže 11 godina je standardan na golu Slovenije, a nastupio je na 79 mečeva.

Prvi šešir

Francuska

Španija

Njemačka

Engleska

Portugalija

Belgija

Drugi šešir

Italija

Rusija

Švajcarska

Austrija

Hrvatska

Ukrajina

Treći šešir

Češka

Švedska

Poljska

Rumunija

Slovačka

Mađarska

Četvrti šešir

Turska

R. Irska

Island

Vels

Albanija

S. Irska

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.