Hrvatska u polufinalu poslije 18 godina

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Hrvatska u polufinalu poslije 18 godina

Košarkaška reprezentacija Hrvatske igraće u polufinalu Evropskog prvenstva prvi put poslije 1995. godine.

U pretposljednjem četvrtfinalu u Sloveniji Hrvati su bez većih problema savladali autsajdera Ukrajinu sa 84:72.

Ekipa Jasmina Repeše je potvrdila da je u naletu pošto im je ovo osma uzastopna pobjeda u Sloveniji. Oni će u borbi za finale igrati protiv boljeg iz duela Litvanija – Italija.

Krunoslav Simon je blistao protiv Ukrajine sa 23 poena, Bojan Bogdanović je dodao 13 uz po 3 skoka i asistencije, a Drejper je na kraju imao po 6 asistencija i poena. Kod Ukrajinaca, Džeter je ubacio 19, a Gladir 13 poena.

Iako su Hrvati ušli kao favoriti u ovaj duel, bilo je jasno da će im biti teško nakon neočekivano dobrih izdanja Ukrajine na šampionatu.

Tim Majka Fratela boljeje počeo, pa je nakon poena Kornijenka u 5. minutu imao i +7 (12:5). Međutim, probudili su se Bogdanović, Ukić i Simon pa je Hrvatska serijom 9-0 preuzela vođstvo. Nakon prvih deset minuta rezultat je bio izjednačen (22:22), a Hrvati su kontrolu preuzeli sredinom druge dionice.

Ukrajinci su u 12. minutu vodili 28:25, ali ekipa Jasmina Repeše je tada zaigrala znatno bolje u odbrani i u narednih šest minuta je furioznom serijom 19-1 došla do ogromnih 44:29. Do kraja poluvremena ta prednost je čak i uvećana, pa su već poslije 20 minuta Hrvati bili na korak od polufinala (51:35).

Djelovalo je da je meč odlučen u 23. minutu pri vođstvu Hrvatske 61:42, ali Ukrajinci su za samo 60-ak sekundi napravili seriju 8-0 i tako zakomplikovali situaciju. Ekipa Majka Fratela se nekoliko minuta kasnije spustila i na jednocifreni deficit, pa su Hrvati pred odlučujućih deset minuta imali +9 (70:51).

Imali su Ukrajinci svoje šanse u posljednjih deset minuta, ali svaki put kada bi imali napad da se ozbiljnije približe Hrvatskoj pravili su početničke greške. Na drugoj strani, tim Jasmina Repeše je igrao koliko je bilo dovoljno i na kraju je sasvim zasluženo stigao do prvog polufinala na Evropskom prvenstvu poslije 18 godina.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.