Foto: Goleada u Dortmundu, ispao Totenhem
Rekordnih 12 golova u Dortmundu, preokret Juventusa u Sevilji, eliminacije Totenhema, teška pobjeda Reala, obilježili su peto kolo Lige šampiona u grupama E, F, G i H.
U meču večeri Borusija je savladala Legiju 8:4, pa je duel bez rezultatskoj značaja ušao u istoriju kao najefikasniji od osnivanja takmičenja.
Juventus je sa igračem više savladao Sevilju 3:1 poslije preokreta i preuzeo prvo mjesto u grupi, a Karim Benzema je tri minuta prije kraja meča donio Real Madridu trijumf nad Sportingom i osminu finala.
Monako je deklasirao igrački Totenhem, slavio je tijesno 2:1, izbacio engleski tim iz takmičenja, te "povukao" sa sobom Bajer. Francuski i njemački tim će u posljednjem kolu odlučivati o prvom mjestu na tabeli, "Kneževi" mogu i da izgube, ali najviše četiri gola razlike.
Lester je sa 2:1 protiv Klub Briža takođe izborio mjesto među 16 najboljih klubova u Evropi, na svom debiju u takmičenju, a Porto je u igri za to ostavio remi u Kopenhagenu bez golova.
Lion je golom Aleksandra Lakazeta u 72. minutu savladao Dinamo u Zagrebu, "modri" su i dalje jedini klub bez gola u takmičenju, a francuski tim zadržao je šansu da se u posljednjem kolu domogne osmine finala.
Monako je u potpunosti nadigrao Totenhem na stadionu Luj II. "Pevce" je debakla u Kneževini spasao Francuz Igo Loris, koji je imao nekoliko sjajnih odbrana, između ostalog zaustavio je i jedan penal.
Erik Dajer je u desetom minutu bukvalno šutnuo u nogu Fabinja u kaznenom prostoru, ali Radamel Falkao ne koristi penal, njegov udarac brani Igo Loris.
Dva minuta kasnije nova šansa za Monako, Žermen je šutirao poslije odbitka, ali je i to odbranio Loris. Isti igrač je još opasnije zapretio u 35. minutu, ovaj put je šutirao da desne strane, ali je njegova dijagonala po zemlji prošla za malo pored stative.
Bolja igra donijela je "Kneževima" vođstvo u trećem minutu nastavka. Sidibe je sjajno skočio poslije centaršuta Benjamina Mendija i savladao Lorisa.
Samo pet minuta kasnije Totenhem poravnava, Glik je oborio Dela Alija u kaznenom, penal koji realizuje Heri Kejn, ali su domaći već u slijedećem minutu opet vodili. Sjajnu akciju po kretanju sa centra realizovao je Lemar.
Dvadesetak minuta prije kraja Monako je imao sjajnu šansu da možda potvrdi pobjedu, Kamil Glik je šutirao snažno pod prečku sa nekoliko metara od gola, ali je Loris nestvarno reagovao i spasao Engleze.
Rezultati:
Monako – Totenhem 2:1 (0:0)
Sidibe 48, Lemar 53 – Kejn 52
CSKA – Bajer 1:1 (0:1)
Natho 76p – Foland 16
Tabela:
1. Monako 5 3 2 0 9:4 11
2. Leverkuzen 5 1 4 0 5:4 7
3. Totenhem 5 1 1 3 3:5 4
4. CSKA 5 0 3 2 4:8 3
Borusija i Legija ušli su u istoriju LŠ postigavši 12 golova u Dortmundu. Het-trik za domaćina ostvario je Marko Rojs, tri asistencije je zabilježio Musa Dembele, dok je sjajno proigravanje za poljski tim imao Miroslav Radović.
Za sva tri gola Legije zaslužni su fudbaleri srpskog porekla. Dvostruki strelac bio je Aleksandar Prijović, a treći je dao Nemanja Nikolić.
Fantastičan gol za vođstvo Legije u Dortmundu postigao je Aleksandar Prijović, sa desetak metara desnom spoljnom je loptu poslao u gornji lijevi ugao.
"Milioneri" su eksprenosno preokrenuli, Šinđi Kagava je postigao dva gola u roku od 60 sekundi. Prvo je pogodio glavom poslije sjajnog centaršuta Dembelea na drugu stativu, a potom pogađa sa 11 metara poslije novog dodavanja Dembelea i odličnog lažnjaka.
Već u 21. minutu Borusija je uvećala prednost. Bizaran gol za 3:1 postigao je još jedan vezista koga je "stvorio" Jirgen Klop, Nuri Šahin. Njega je lopta pogodila nakon boksovanja golmana Legije.
Ipak, tri minuta kasnije Legija smanjuje zaostatak. Ođiđa-Ofoe je prošao po desnoj strani do peterca Borusije, odigrao povratnu do Prijovića koji postiže drugi gol na "Vestfalenu".
Imao je momak srpskog porijekla šansu da ostvari het-trik u Dortmundu, ali je pogodio prečku sa pet metara u 29. minutu, za šta je Legija surovo kažnjena u istom minutu. Dembele je iskoristio dodavanje Rojsa poslije kontre i poslije dvije asistencije postigao gol.
Već u 32. minutu Borusija postiže novi, peti gol i bukvalno uništava Poljake. Ovaj put strijelac je bio Rojs poslije nesebičnog dodavanja Kagave sa lijeve strane.
Borusija je u istom ritmu nastavila i u drugom poluvremenu, Rojs potiže drugi uzastopni gol, poslije treće asistencije Dembelea na meču.
Ali, Poljaci se nisu predali, doprinose sjajnoj goleadi svojim trećim pogotkom, strelac je bio Mihal Kučarčik poslije sjajnog dodavanja Miroslava Radovića.
Uslijedilo je dvadesetak "najdosadnijih" minuta na meču, bez ijednog gola, a onda su pala još dva u roku od 120 sekundi. Prvo je Paslak postigao sedmi gol za Borusiju poslije odbitka, da bi u 83. pogodio i Nemanja Nikolić za Legiju.
Tačku na ovaj istorijski meč stavio je Rojs, koji je u trećem minutu nadoknade vremena kompletirao het-trik.
Real se kockao u Lisabonu ali je ipak overio osminu finala. Gol Rafaela Varana u 30. minutu najavio je lagan posao do kraja, ali je prvak Evrope potcjenio rivla nakon isključenja Pereire. Ipak, Karim Benzema je spasao tim Zinedina Zidana blamaže sa igračem više.
Real 15 minuta prije kraja poluvremena stiže do gola vrednog osmine finala. Poslije centaršuta Luke Modrića iz slobodnog udarca sa desne strane, lopta se odbila od defanzivaca Sportinga na peterac, gdje je usamljen bio Rafael Varan koji lako trese mrežu lisabonskog tima.
Madriđani su bili pod velikim pritiskom u završnici poluvremena, ali Sporting nije iskoristio dvije odlične šanse za izjednačenje. Prvo je izblokiran šut Bruna Cezara, koji je potom sa 25 metara šutirao za malo pored desne stative.
Sredinom drugog poluvremena Sporting ostaje sa igračem manje. Poslije sukoba sa Mateom Kovačićem isključen je Žoao Pereira, iako je Hrvat prvi gurnuo njega.
Međutim, iako sa igračem manje Sporting uspijeva da izjednači deset minuta prije kraja. Fabio Koentrao je igrao rukom u svom kazenom prostoru, tačnije lopta ga je pogodila dok je on signalizirao ofsajd poziciju, a Adrijen Silva je iskoristio poklon i pogodio sa "kreča".
Međutim, nije dugo trajala radost Portugalaca, Real se vraća u vođstvo tri minuta prije kraja. Serhio Ramos je ubacio loptu sa desne strane u srce kaznenog, a Karim Benzema sjajnim trzajem glavom trese mrežu Sportinga.
Rezultati:
Borusija D. – Legija 8:4 (5:2)
Kagava 17, 18, Šahin 21, Dembele 29, Rojs 32, 52, 90+3, Paslak 81 – Prijović 10, 24, Kučarčik 57, Nikolić 83
Sporting – Real Madrid 1:2 (0:1)
Silva 80p – Varan 29, Benzema 87
Tabela:
1. Dortmund 5 4 1 0 19:7 13
2. Real Madrid 5 3 2 0 14:8 11
3. Sporting 5 1 0 4 5:7 3
4. Legija 5 0 1 4 8:24 1
Fudbaleri Lestera izborili su osminu finala LŠ u svom debiju u eliti. Golovima u prvom poluvremenu srušili su Klub Briž i osvojile grupu G. Porto je propustio šansu da se pridruži Englezima, mada mora biti zadovoljan što nije poražen u Danskoj.
"Lisice" su povele iz prve šanse. Fuks je dobio loptu iz odbrane na lijevoj strani, ubacio je loptu na prvu stativu gdje su je promašili defanzivci Briža, a na pravom mjestu bio je Šinđi Okazaki koji je ubacuje u gol.
Lester 25 minuta igre duplira vođstvo i stiže na korak od osmine finala. Olbrajton je prevario Dion Kols na ivici kaznenog prostora, ovaj ga obara, a siguran sa bijele tačke bio je Rijad Mahrez.
Domaći navijači ipak nisu imali mira u nastavku meča, u sedmom minutu drugog poluvremena Briž smanjuje rezultat, sjajan gol postiže Hose Iskierdo.
Kopenhagen je dominirao u prvih 45 minuta protiv Porta, ali samo jednom je konkretno zapretio, Jusef Tutu je centrirao do Erika Johansona koji dobro šutira glavom, ali pored desne stative.
Rezultati:
Lester – Klub Briž 2:1 (2:0)
Okazaki 5, Mahrez 30p – Iskierdo 52
Kopenhagen – Porto 0:0
Tabela:
1. Lester 5 4 1 0 7:1 13
2. Porto 5 2 2 1 4:3 8
3. Kopenhagen 5 1 3 1 5:2 6
4. Klub Briž 5 0 0 5 2:12 0
Sevilja je kontrolisala meč sa Juventusom, imala dobre prilike da vodi 2:0, ali je na kraju poražena. Isključenje igrača zbog dva žuta u roku od pet minuta je prelomilo meč.
"Stara dama" je u pravo vrijeme izjednačila, u nadoknadi prvog poluvremena, i to iz penala, a do velike pobjede stigla zahvaljujući sjajnom golu Bonučija, pet minuta prije kraja.
Juventus se odbranio od dva centaršuta sa desne strane, ali ne i od voleja Nikolasa Pareha sa oko 18 metara od gola. Lopta je prošla kroz noge Evri i završila uz samu stativu pored nemoćnog Bufona.
Deset minuta prije poluvremena Sevilja ostaje sa igračem manje. Franko Vaskes u roku od pet minuta pravi dva faula za žuti karton pa dobija isključenje sa meča.
To "Stara dama" koristi u nadoknadi prvog poluvremena. Merkado je povukao Bonučija u kaznenom prilikom borbe za poziciju kod kornera, a štoper gostiju je pao i tako dobio dobija penal. Kladio Markizio je savladao Rika sa 11 metara iako je golman Andalužana imao loptu "na ruci".
Odolijevala je Sevilja gostima u nastavku meča, jedinu šansu imao je u 61. minutu Pjanić čiji šut sa distance obuzdava Riko, ali Juventus ipak stiže do pobjede pet minuta prije kraja.
Fantastičan gol postiže štoper Leonardo Bonuči koji je natrčao na odbitak i savladao Rika sa više od 20 metara. Golman Sevilje je opet imao loptu na ruci.
"Stara dama" tačku na meč stavlja u nadoknadi vremena, Mandžukić postiže treći gol za crno-bijele koji preuzimaju prvo mjesto u grupi.
Lion je bio vrlo blizu vođstva u Zagrebu u 29. minutu, Džordan Feri je pogodio stativu Dinamovog gola. U finišu prvog poluvremena dobru priliku imao je i Valbuena, ali je Livaković sjajno intervenisao.
Konačno, 18 minuta prije kraja Lion probija bedem Dinama i stiže do vođstva u Zagrebu. Poslije sjajnog prodora po desnoj strani, Rafael šalje loptu kroz peterac na drugoj stativi gdje je usamljen bio najbolji strelac Francuza Aleksandar Lakazet.
Rezultati:
Sevilja – Juventus 1:3 (1:1)
Pareha 9 – Markizio 45+2, Bonuči 84, Mandžukić 90+3
Dinamo ZG – Olimpik Lion 0:1 (0:0)
Lakazet 72
Tabela:
1. Juventus 5 3 2 0 9:2 11
2. Sevilja 5 3 1 1 7:3 10
3. Lion 5 2 1 2 5:3 7
4. Dinamo ZG 5 0 0 5 0:13 0
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.