Formula 1: Timovi izglasali novi sistem kažnjavanja

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Formula 1: Timovi izglasali novi sistem kažnjavanja

Šefovi Formula 1 timova su juče u Španiji glasali o novom sistemu kažnjavanja koji predviđa uvođenje novog sistema kažnjavanja F1 vozača. Novi sistem predviđa svojevrstan sistem "žutih kartona", po kome bi vozači koji sakupe previše "žutih" morali da pauziraju jednu trku.

Po predlogu izmena pravilnika, vozači bi dobijali kaznene bodove. Bodovi bi se davali zbog opasne vožnje, prekoračenja brzine u pit lane, incidenata na stazi, prelaska preko bijele linije na izlasku iz pit lane, i za razne druge prekršaje. Kada vozač sakupi 12 kaznenih bodova, kažnjava se sa jednom trkom zabrane.  

Međutim, nisu svi timovi bili za ovaj predlog pa odluka o izmjeni pravila nije prošla jednoglasno: sedam timova je bilo saglasno sa novim sistemom dok su 4 bila protiv.  

Protivnici ovakvog rješenja pravila ističu da je ovaj sistem veoma loš za F1 jer može dovesti do situacije kada bi Alonso mogao dobiti zabranu nastupa u Španiji, ili Vetel u Njemačkoj, naravno, ukoliko bi se desilo da sakupe 12 bodova.  

Ovo bi se drastično odrazilo na gledanost u njihovim zemljama, i naravno na prodaju karata i svega što prati F1 vozače na domaćem tlu za njih.  

Na sednici Formula 1 timova, raspravljalo se i o predlogu Ferarija, koji je predložio da se ponovo uvedu testiranja na stazama tokom sezone, što su ostali timovi glatko odbili.  

Novi pravila o načinu kažnjavanja Formula 1 vozača, naći će se na dnevnom redu slijedećeg Svjetskog motorsport savjeta, koji bi trebalo odobriti i prihvatiti predlog F1 timova, a pravila bi se vjerovatno uvela od slijedeće godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.