Foto: Đoković: Očekujem dug i zahtevan meč
Melburn – Srpski teniser Novak Đoković izjavio je pred finale Australijan opena da ne misli da će mu dan više odmora biti prednost u odnosu na Endija Marija, rivala u finalu, prenosi B92.
- Mislim da to neće biti faktor. Da, Endi je igrao pet setova sa Federerom, ali osim toga nije imao ozbiljan test na celom turniru. Takođe, on je jedan od najsnažnijih i fizički najspremnijih igrača na Turu i uveren sam da će biti spreman za finale - rekao je Đoković na konferenciji za medije pred nedjeljni meč za titulu.
Uslovi ovde generalno mi se dopadaju, dodao je, naročito na Rod Lejver Areni, ovo je Gren slem turnir na kojem sam imao najviše uspjeha.
- Neverovatan je uspeh što sam u trećem finalu u nizu, ponosan sam na to. Mislim da je razlog što igram dobro ovde između ostlaog i to što je Australijan open prvi veliki turnir u godini. Sada smo imali i malo dužu pauzu između sezona, imali smo više vremena da napunimo baterije i da poradimo na nekim stvarima – rekao je on.
Na pitanje novinara kako je proveo jučerašnji dan, Đoković je naveo da ga je iskoristio kako bi se odmorio i trenirao.
- Pre svega, srećan Dan Australije svima. Spremao sam se za finale – istakao je Đoković i dodao da su u posljednjih šest-sedam okršaji sa njim uvijek bili veoma dugi i fizički zahtjevni mečevi, tako da i sada može da se očekuje nešto slično. Spreman sam za duge razmene udaraca. Finale US opena je bilo veoma zabavno i interesantno. Okolnosti tog dana bile su prilično neobične. Vetar u polufinalu i finalu bio je neverovatan, nikada nisam igrao po tako jakom vetru. Tako da smo se više prilagođavali uslovima i on i ja, a on se bolje prilagodio i pobedio je. Kao što sam rekao, mislim da je on apsolutno zaslužio tu titulu jer je već dugo u vrhu i igrao je mnogo GS finala – dodao je on.
Konačno je osvojio trofej, naglasio je Đoković, i to mu je dalo mnogo samopouzdanja za buduće izazove.
- Ponovo je pokazao zašto je jedan od najboljih na svetu. Definitivno sam bio razočaran posle tog poraza, uvek ste razočarani kada izgubite GS finale. Ali znao sam da nisam ništa posebno učinio pogrešno, jednostavno je bio bolji toga dana. Sada imam novu priliku da osvojim GS trofej i to mi je važno u ovom trenutku – istakao je srpski teniser.
Nakon četiri ili pet sati igre, dodao je, nije uvijek moguće da budete maksimalno spremni i svježi.
- Ako vam je potreban lekarski tajm aut, potreban vam je lekarski tajm aut, tražite ga sa razlogom. Jedan drugog teramo do granice, mentalno i fizički, i zato imamo tako dobro rivalstvo – rekao je on.
Na pitanje koliko dugo mu bi mu trebalo da se oporavi ako bi izgubio finale kao ono prije nekoliko godina u Njujorku, srpski teniser je odgovorio da bi mu prije nekoliko godina bilo potrebno mnogo više za oporavak nego sada.
- Posle svih ovih godina iskustva, odlučujućih mečeva i Gren slem titula, mislim da mi je to iskustvo pomoglo da prevaziđem bilo kakav poraz ili razočaranje koje osećam. Posle meča ga osećam, u to nema sumnje. Ima određenog žala za time što nisam izašao kao pobednik iz meča, ali to nestane posle nekoliko dana. Tenis je veoma zahtevan sport i morate da okrenete novi list jer vas čeka novi turnir za nedelju ili dve dana. Takav je obično naš raspored – rekao je on.
Rivalstvo sa Endijem, dodao je, u odnosu na ono sa Rodžerom i Rafom posebnim čini to što smo isto godište, samo je nedjelju dana razlike između nas.
- Poznajemo se od 11-12. godine, verujem da to daje našem rivalstvu nešto posebno. Tada smo samo želeli da igramo tenis i da uživamo u igri. Razvijali smo se, napredovali i lepo je videti da neko sa kime si odrastao ima toliko uspeha. A 1987. godina je dobra za rođenje – Mesi je ’87, Fetel takođe. U tim godinama Endi je ima mnogo kose, kovrdžave kose. Bio je veoma bled, hahah. Ali je godinama treninga u Barseloni postao malo tamniji – istakao je Đoković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.