Foto: Đoković nije među prvih 20 u Evropi
Njujork - Iako je prvih pola sezone igrao fantastično i u tom periodu osvojio Australijen open i Rolan Garos, najbolji srpski teniser Novak Đoković nije uvršćen ni među 20 najboljih sportista Evrope.
On je 2011. i 2015. godine proglašavan za najboljeg sportistu Evrope u izboru novinskih agencija, ali ove godine nije mogao ni među 20. Nakon osvajanja Otvorenog prvenstva Francuske Đoković je bio apsolutni vladar svjetskog sporta, pošto je u jednom trenutku držao trofeje sa sva četiri grend slema. Tako je postao prvi teniser kojem je to pošlo za rukom od 1962. godine kada je takav rezultat napravio legendarni Rod Lejver. Međutim, to je izgleda zaboravljeno u izboru novinskih agencija, tako da Đoković nije upao ni među 20. Očigledno je prevagnuo drugi dio sezone gdje Đoković nije ličio na sebe, pa je izgubio prvo mjesto na ATP listi.
Za najboljeg sportistu Starog kontinenta u 2016. godini proglašen je Kristijano Ronaldo, koji je sa Real Madridom osvojio Ligu šampiona, a sa selekcijom Portugalije postao evropski prvak. Takođe, nedavno je dobio "Zlatnu loptu", nagradu koja se dodjeljuje najboljem fudbaleru svijeta. Ronaldo je dobio 204 poena i pobijedio britanskog tenisera Endija Mareja, svjetskog broja 1, olimpijskog i šampiona Vimbldona, koji je sakupio 180. Treće mjesto osvojila je mađarska plivačica Katinka Hosu (136), četvrti je šampion "formule 1" Nijemac Niko Rozberg (115), a potom slijede britanski atletičar Mohamed Farah (93), njemačka teniserka Anđelika Kerber (77), francuski biatlonac Martin Furkad (74), austrijski skijaš Marsel Hiršer (54), poljska atletičarka Anita Vlodarčik (42) i britanski biciklista Kris Frum (38). Ovo glasanje po 59. put organizovala je poljska agencija PAP, a učestvovalo je ukupno 27 agencija.
Za razliku od evropskih novinskih agencija, američka televizija ESPN smatra da je rezultat Novaka Đokovića znatno jači od dolaska Endija Mareja na vrh ATP liste.
Prestižni sportski kanal istakao je titulu Đokovića na Rolan Garosu kao najjači utisak iz 2016. godine u tenisu. Na drugom mjestu je trijumf Serene Vilijams na Vimbldonu, a prije Marejevog dolaska na vrh našle su se povrede Rodžera Federera i Rafaela Nadala. U top 10 se našla i titula za Stena Vavrinku na Ju-Es openu, zatim veliki povratak Huana Martina del Potra, trijumf Argentine u Dejvis kupu, dolazak Anđelike Kerber na prvo mjesto WTA liste.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.