Devet Srba želi u NBA

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Devet Srba želi u NBA

NjUJORK - Devetorica Srba nalaze se među 43 prijavljena internacionalca za ovogodišnji NBA draft i pokušaće se nametnuti nekom od timova iz najjače košarkaške lige svijeta.

Od ovogodišnje devetorice košarkaša najzvučnija imena su Nikola Milutinov (Partizan), Marko Tejić (Crvena zvezda), Rade Zagorac (Mega Leks) i Nikola Radičević (Kahasol). Oni su najjači aduti druge reprezentacije svijeta sa prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva na predstojećem draftu. Milutinov je ove sezone maltene sam iznio sve napore na centarskoj poziciji u Partizanu. Pružao je odlične partije, a tokom polufinalne serije ABA lige odlično je parirao najboljem igraču Evrolige Bobanu Marjanovišću iz Crvene zvezde. Tejić se ove sezone u potpunosti afirmisao i bio je bitan igrač u rotaciji trenera Dejana Radonjića. Rade Zagorac jedan je od najtalentovanijih srpskih košarkaša i bio je jedan od nosilaca igre Mega Leksa. Radičević ima 21 godinu, a kao vrlo mlad napustio je Partizan i otišao u Španiju. Ima odlične predispozicije i bio je jedan od najvećih talenata u mlađim kategorijama. Pored njih četvorice rane prijave poslali su još Đoko Šalić i Aleksej Nikolić (Spars, Sarajevo), Ognjen Dobrić (FMP), Dušan Kutlešić (Metalac) i Miroslav Pašajlić (Sloboda Užice).

Čini se da su ovogodišnja imena nešto nejpoznatija od prošle tako da je veliko pitanje da li će iko od pomenute devetorice biti izabran od nekog od timova. Prošle godine četvorica srpskih košarkaša (Bogdan Bogdanović, Nemanja Dangubić, Vaslije Micić i Nikola Jokić) prijavili su se na NBA draft i svi su bili izabrani mada još uvijek nisu debitovali u najjačoj ligi svijeta. Rok za podnošenje ranih prijava istekao je 26. aprila, a svi prijavljeni imaju pravo da odustanu od drafta do 15. juna. Ovogodišnji NBA draft biće održan 25. juna u Njujorku. Ukupno je stigla 91 prijava, od čega čak 43 od internacionalaca, odnosno igrača koji nisu iz SAD. Među njima je i jedan igrač iz BiH, Nedim Buza koji igra za sarajevske Sparse. Ima 21 godinu, igra na poziciji beka-krila, a ove sezone bio je jedan od glavnih igrača Sparsa u Ligi BiH.

Mega među odabranima

Na prošlogodišnjem draftu ekipa Mega Leksa postala je tek treća neevropska ekipa koja je u istoj godini imala tri izabrana košarkaša na draftu. Prva je bila Budućnost 2003. godine kada su draftovani Žarko Čabarkapa, Aleksandar Pavlović i Slavko Vraneš dok su iz Huventuda 2009. godine izabrani Riki Rubio, Henk Norel i Kristijan Ejengu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.