Foto: Amel Tuka osvojio srebro na Svjetskom prvenstvu u Dohi
Amel Tuka, najbolji atletičar Bosne i Hercegovine, zauzeo je drugo mjesto u finalu Svjetskog atletskog prvenstvu koje se održava u Dohi.
Bh. predstavnik je sa vremenom 1:43,47 osigurao medalju na Svjetskom atletskom prvenstvu u trci na 800 metara, a ovo je ujedno i najveći uspjeh bh. atletike.
Nakon osvojene bronze u Pekingu 2015. godine Tuka je Bosni i Hercegovini donio i drugo odličje sa završnice velikih takmičenja.
Prvo mjesto je osvojio Amerikanac Donavan Brazier s vremenom 1:42:34, dok je treći bio Ferguson Cheruiyot Rotich s vremenom 1:43.82.
U polufinalnoj trci Tuka je bio prvi sa vremenom 1:45.63, a zanimljivo je da bi s tim vremenom u Pekingu prije četiri godine bio zlatni. U Pekingu prije četiri godine pobijedio je David Rudiša kojeg nema zbog povrede, a upravo je on vlasnik svjetskog rekorda s vremenom 1:40.91.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.