Foto: Belgijanci bijesni na FIFA: Odluka bez presedana
BRISEL - Fudbalski savez Belgije saopštio je da je iz medija saznao da je Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) uslovno suspendovala Folarina Baloguna zbog crvenog kartona dobijenog u meču protiv BiH i na taj način omogućila reprezentativcu Sjedinjenih Američkih Država da igra na predstojećem meču osmine finala Svetskog prvenstva protiv selekcije Belgije, preneo je I-Es-Pi-En (ESPN).
Fakti
Balogun je 2. jula na utakmici šesnaestine finala SP između SAD i BiH (2:0) dobio direktan crveni karton. Američki fudbaler je automatski trebalo da bude suspendovan za naredni meč reprezentacije SAD-a, odnosno za duel osmine finala SP protiv Belgije, koji je na programu u utorak od dva časa u Sijetlu.
Međutim, FIFA je u nedjelju odlučila da Balogun svoju kaznu odradi uslovno zbog čega će američki fudbaler moći da igra protiv Belgije.
RBFA je u protestovao zbog odluke FIFA, a danas se oglasio novim saopštenjem.
-RBFA želi da objasni dešavanja . Pošto smo iz medija saznali za odluku FIFA da uslovno suspenduje Baloguna, RBFA je poslao pismo FIFA u koje traži kopiju odluke i objašnjenje postupka. Kao jedini odgovor, FIFA nam je uputila dopis u kojem navodi da tu prepisku smatra žalbom, da je imenovala sudiju za žalbe i da naš Savez ima svega nekoliko sati da tu žalbu dopuni. FIFA nam nije pružila nikakve dodatne informacije, navodi se u saopštenju RBFA.
-Da bi žalba mogla da se podnese, podnosicu se prema propisima FIFA-e, prvo mora dostaviti obrazložena odluka. Mi smo samo tražili legitimo pojašnjenje, a FIFA je naš dopis samovoljno pretvorila u žalbu i odmah se pobrinula da ona bude odbačena kao nedopuštena, navode iz RBFA.
Iz belgijskog Saveza su istakli, kako su naveli u saopštenju, još jedan bitan detalj.
-Tokom sastanka za koordinaciju utakmice, FIFA je namjerno uklonila dio koji se tiče automatske suspenzije igrača . Ova tema je bila dio svih sastanaka prije svih prethodnih utakmica na SP. RBFA je pitala FIFA, i usmeno i pismeno, o razlozima za ovu promenu, ali ponovo nije dobila odgovor. Da bude jasno, do ovog trenutka, RBFA još nije dobila nikakvu odluku ili objašnjenje od FIFA u vezi sa ovim pitanjem", ističe se u sapštenju RBFA.
Takođe, RBFA je naveo da će nastaviti da vodi "pravnu bitku".
-Bez obzira na sportski ishod utakmice, RBFA je duboko zabrinut tokom događaja i nastaviće u narednim satima, danima i mjesecima borbu za odbranu osnovnih principa etike, fer takmičenja i interesa fudbala u cjelini", zaključuje se u saopštenju RBFA.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.