
BANjALUKA - Neposredno pred početak završnice takmičenja u košarkaškoj Ligi BiH došlo je do promjena u samom sistemu, saznaje "Glas Srpske".
Iako je prvobitno planirano da pet prvoplasranih ekipa sa tabele nakon ligaškog dijela takmičenja zajedno sa Igokeom odigra Ligu šest i nakon deset kola šampion postane tim koji zauzme prvo mjesto po broju bodova došlo je do promjene.
Zbog obaveza Igokee i Bosne u ABA odnono ABA 2 ligi, preostala četiri kluba izašla su im u susret i dozvolila pormjenu sistema takmičenja.
Po novom sistetmu, Borac, Leotar, Široki Sloboda igraće Ligu 4, a dva najbolja kluba nakon šest kola ući će u polufinale plej-ofa gdje će ih čekati Igokea i Bosna.
Tada će biti obavljen žrijeb polufinalnih parova i neće biti povlaštenih ekipa dok će biti igrane dvije utakmice. Neće biti igrano na dvije pobjede kao do sada već će biti sabirani poeni iz obje utakmice (domaća i gostujuća) pa ko bude bolji proći će u finale. U dva polufinalna para klub koji bude prvi izvučen on će biti domaćin prvog meča.
Cilj promjene sistema takmičenja leži u želji klubova da sezona bude završena do kraja petog mjeseca.
U prvom kolu Lige 4 sastaće se Borac - Leotar i Široki - Sloboda, dok titulu brani Igokea.
Prvi put nakon desetak godina Leotar će igrati u Ligi šest, a odmah po završetku ligaškog dijela takmičenja klub je objalodanio pojačanje za završnicu sezone.
Riječ je o Bretu Tompsonu koji ima 25 godina, igra na poziciji plejmejkera i dolazi iz Mostara. U grad na Neretvi stigao je pred početak sezone u kojoj je imao sjajnu individualnu statistiku i prosječno bilježio 20,8 poena po utakmici. Ranije je igrao za Jangstaun stejt i Tenesi teh.
U posljednjem 26. kolu postignuti su sljedeći rezultati: Slavija - Borac 71:67, Bosna - Leotar 94:90, Sloboda - Mladost 90:85, Posušje - Radnički 54:65, Jahorina - Mostar 94:68, Orlovi - Spars 81:72, Široki - Promo 85:80. Tri posljednjeplasirana tima Spars, Mostar i Posušje napustila su takmičenje s tim što je status Mladosti pod znakom pitanja.
Naime, ekipa iz Mrkonjić Grada mogla bi da preseli u nići rang ukoliko Igokea ne bude igrala ABA ligu ili grupnu fazu Lige šampiona. Opstali su Promo i debitant Radnički.
Koji će klubovi igrati ABA 2 ligu još nije poznato mada je to Bosna izborila osvajanjem prvog mjesta na tabeli,a li ima šanse da se nađe u višem rangu pa je mnogo otvorenih opcija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.