Devet reprezentacija od 32 nemaju svog selektora na klupi

Milan Zubović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Agencije

RIGA - Nepisano pravilo da selektor reprezentacije bude osoba iz te zemlje odavno je prevaziđeno, što se pokazalo i na ovom prvenstvu Evrope u košarci.

Od 32 selekcije, koliko ih nastupa na ovogodišnjem šampionatu Starog kontinenta, čak njih devet ima stranca na klupi, jer vjeruju da on može više doprinijeti nego neki domaći stručnjak. Strance na svojim klupama imaju Češka, Letonija, Njemačka, Švedska, Gruzija, Španija, Belgija, Island i Poljska. Česi su povjerenje ukazali Špancu Dijelu Okampu koji vodi tim od 2023. godine, a prije toga radio je u Estudijantesu, Saragosi, Frankfurtu te razvojnim timovima Manrese, Huventuda, Barselone. Drugi španski selektor na EP je čuveni Aleks Mumbru, koji predvodi Nijemce. Dugogodišnji reprezentativac "furije" bio je trener Bilbaoa i Valensije prije nego što je prošle godine sjeo na klupu "pancera", kada je naslijedio je Gordona Herberta. Zanimljivo je da upravo Španci imaju stranca za selektora i to Italijana Serđa Skariola. Legendarni trener bio je trener Španije od 2009. do 2012. pa ponovo od 2015. godine. Za to vrijeme zlatnim slovima je pisao istoriju španske košarke i osvojio zlato na Svjetskom prvenstvu 2019. godine, srebro i bronzu na Olimpijskim igrama, kao i četiri zlata na EP uz jednu bronzu. Još jedan Italijan ima angažman van svoje reprezentacije. To je Luka Banki, koji vodi Letoniju. Baltičku državu preuzeo je 2021. godine kada je bio trener Pezara, a kasnije je bio na klupama Strazbura, Virtusa i Efesa dok je još radio u Livornu, Trstu, Trapaniju, Sijeni, milanskoj Olimpiji, Torinu, Bambergu, AEK-u, Lokomotiv Kubanju, Long Ajlend Netsima.

Srbija ima dva selektora na šampionatu Evrope. Pored Svetislava Pešića, koji predvodi "orlove", selekciju Gruzije vodi Aleksandar Džikić. Nekadašnju sovjetsku republiku preuzeo je 4. januara prošle godine, kada se rastao sa Hapoelom Jerusalimom. Ranije je bio selektor omladinskih ekipa Srbije, kao i Sjeverne Makedonije, dok je vodio Beovuk, Partizan, Olimpiju, Krku, Ritas, Budućnost, Estudijantes.

Posebno interesantni su selektori Švedske, Belgije, Islanda i Poljske jer oni pored matičnog državljanstva imaju državljanstva nacionalnih timova koje vode. Finac Miko Ripinen vodi Šveđane, a inače je rođen u Norveškoj. Funkciju je preuzeo 2021. godine i izborio nastup Šveđana na EP prvi put nakon 22 godine pauze. Bio je trener Norčepinga, Getingena i Ludvigzburga. Islanđane vodi Kanađanin Kreg Pedersen koji je igrao u Danskoj, gdje je u Svendborgu postao trener, a potom još bio asistent u reprezentaciji Danske. Selektor Islanda je od 2014. godine i ovoj državi to je treće učešće na EP nakon 2015. i 2017. godine. Prvi put ove godine Hrvatska ne igra na Evropskom prvenstvu, ali dva trenera iz ove države vode dvije reprezentacije. Zadranin Dario Đerđa je na klupi Belgije od 2018. godine. Bio je asistent u Zagrebu, Ciboni, Uralu, Šarlroi, reprezentaciji Hrvatske te vodio Lijež i Ostende, dok je od ovog ljeta na kormilu Limoža. Drugi Hrvat na EP je Igor Miličić iz Slavonskog Broda, koji predvodi Poljake još od 2021. godine. Posljednje godine igračke karijere proveo je u Poljskoj, gdje je započeo trenersku karijeru 2014. i vodio Košalin, Vloclavek i Ostrov, kao i turski Bešiktaš, odnosno italijanski Napoli.

Ostale reprezentacije na svojim klupama imaju domaće selektore, a to su Haieko Ranula (Estonija), Mario Gomeš (Portugalija), Svetislav Pešić (Srbija), Ergin Ataman (Turska), Lasi Tuovi (Finska), Mark Stutel (Velika Britanija), Rimas Kurtinaitis (Litvanija), Boško Radović (Crna Gora), Adis Bećiragić (BiH), Kristoforos Livadiotis (Kipar), Vasilis Spanulis (Grčka), Đanmarko Poceko (Italija), Frederik Fotu (Francuska), Ariel Beit-Halahmi (Izrael) i Aleksandar Sekulić (Slovenija).

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.