Turnir u "Boriku": Pola vijeka fudbalske magije

Darko Dragičević
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Turnir u "Boriku": Pola vijeka fudbalske magije

BANjALUKA - Zimska fudbalska magija uskoro počinje na terenima Sportskog centra "Borik". Jubilarni, 50. turnir u malom fudbalu počinje 26. novembra i trajaće do 24. decembra kad se igra veliko finale.

I ove godine interesovanje za turnir je ogromno, a organizator se potrudio da jubilej bude na zavidnom nivou, pa se očekuje da u narednih mjesec dana publika uživa u pravom sportskom spektaklu. Majstori na parketu su godinama privlačili ljubitelje fudbala u dvoranu "Borik", a kvalitet ekipe kao i najbogatiji nagradni fond garantuju kvalitetne utakmice.

Direktor Sportskog centra "Borik" Nenad Talić ističe da je turnir svake godine sve bolji i da je organizator uradio sve da jubilarni bude najbolji do sada.

- Malo je događaja u Banjaluci i Republici Srpskoj koji uspješno traju 50 godina i već sama ta činjenica pokazuje kvalitet našeg turnira. Pred nama je jubilarna godina u kojoj želimo da predstojeći bude najbolji do sada. Vrijednost i dugovječnost pokazuju da je turnir simbol ne samo Sportskog centra "Borik", već i Banjaluke i Republike Srpske. On je primjer da je Banjaluka grad sporta, a da kvalitetna organizacija privlači i kvalitetne ekipe iz regiona - poručio je direktor Talić.

Turnir u malom fudbalu ima dugu istoriju kroz koju su navijači imali svoje ljubimce, uživali u njihovim potezima i kvalitetnim mečevima. Rekordan broj ekipa bio je 1983. godine kada je učestvovalo 380 ekipa. Često je dvorana "Borik" bila premala da primi sve one koji su željeli da gledaju mečeve.

- Turnir je počeo kao takmičenje banjalučkih naselja. Na startu su se ekipe tako prijavljivale i bilo je to pravo gradsko rivalstvo. A onda je turnir rastao iz godine u godinu. Pred rat je bio odličan period u kojem su bile sjajni turniri. Privlačio je veliku pažnju tako da je dvorana "Borik" često bila tijesna da primi sve one koji su željeli da gledaju majstore malog fudbala. Ono što je zanimljivo da je turnir održavan i u ratu. Samo jedne godine 1993. nije održan. Imate fotografije na kojima vidite da su ljudi dolazili s ratišta i prijavljivali se da igraju fudbal i zaborave na sve loše. Na slikama pobjednika vidite i ljude u uniformama, a turnir je preživio sve nedaće. Mala stagnacija je bila u jednom periodu, ali smo posljednjih godina uspjeli da vratimo povjerenje. Turnir je opet vratio stari sjaj, okupljamo najkvalitetnije ekipe i vratili smo publiku što je najvažnije. To pokazuje da smo na pravom putu. Vjerujem da će tako biti i narednih godina i da ćemo nastaviti sa ovom izuzetno uspješnom i lijepom sportskom pričom - istakao je Talić.

Ono na što su u Sportskom centru "Borik" svakako ponosni je činjenica da je turnir u mlađim kategorijama svake godine sve masovniji i da djeca jedva čekaju da igraju protiv vršnjaka. Uvođenje tih kategorija i besplatna prijava donijeli su veliku popularizaciju.

- Posljednjih godina imamo potpuno besplatno učešće mlađih igrača gdje se takmičenje odvija u pet kategorija. I ove godine očekujemo učešće preko 1200 mališana koji će igrati svoje mečeve u dvoranama "Centar" i "Borik". Ranije smo izlazili u susret i kad je bilo više od planirane 24 ekipe, ali nažalost ove godine zbog brojnih manifestacija i događaja moramo da ispoštujemo taj broj. Taj dio mi je posebno drag. Osjetim euforiju kod njih mnogo prije starta turnira i svi jedva čekaju da izađu na parket i da igraju protiv vršnjaka. To je za nas najveća nagrada. Oni će zavoljeti ovaj turnir i uvijek će mu se rado vraćati - jasan je Talić.

Ukupan nagradni fond turnira iznosi preko 50.000 maraka. Organizatori su pripremili bogat nagradni fond kako za ekipe tako i za publiku. Jubilarni turnir donosi i najveću nagradu za pobjednika u seniorskoj konkurenciji 25.000 KM, dok će finalista osvojiti 3000. Polufinalistima će pripasti po 500 maraka. U konkurenciji veterana 38+ predviđene su nagrade 2.500 i 500 maraka, dok će kod veterana 50+ nagrada iznositi 1.000 i 500  maraka. Kod seniorki nagrade za prva tri mjesta su 1.000, 500 i 250 maraka.

- Želim da zahvalim svim našim prijateljima i sponzorima koji su pomogli organizaciju. Javna ustanova Sportski centar "Borik" je rijetka ustanova koja nagradni fond kompletno isfinansira upravo uz podršku naših prijatelja koji su prepoznali značaj i kvalitet našeg turnira. Proteklih godina smo nastojali da povećavamo nagradni fond, a za jubilarni 50. turnir smo spremili najveću nagradu za pobjednika, a povećali smo nagradu i za drugo mjesto. Imamo najveću nagradu od svih turnira u regionu - ponosno ističe direktor SC "Borik".

Kvalitet turnira je takođe na visokom nivou, a ove godine organizator je bio prinuđen na određene korekcije.

- Veliki broj događaja koje imamo su uslovili da se broj ekipe sa 64 smanji na 48, kao i da mlađe kategorije ograniče na 24 tima. Ipak, na ovom jubilarnom učestvovaće tačno 200 ekipa na šta smo posebno ponosni. Naš turnir je prepoznat u regionu. Polufinale i finale će i ove godine prenositi televizija Arena Sport što je uspješan praksa koju nastavljamo i ove godine. Dobili smo podatke da je prošle godine prenose pratilo preko milion gledalaca u regionu što je impozantna brojka. Ove godine zaista očekujem istinski spektakl. Mislim da će sama činjenica, da je ovo jubilarni 50. turnir, biti dodatni motiv ekipama koje će htjeti da ga osvoje i tako ostanu vječno zapisane u istoriji - poručio je na kraju Talić.

Takmičenje počinje 26. novembra, a veliko finale je zakazano za 24. decembar.

 

Danas žrijeb

U konferencijskoj sali SC "Borik" danas će u 19 časova biti održan žrijeb za jubilarni 50. turnir u malom fudbalu. Na njemu će učestvovati 200 ekipa u različitim starosnim kategorijama. Ekipe će se takmičiti u sljedećim kategorijama: Seniori, veterani 38+, veterani 50 +, seniorke te u mlađim kategorijama  – U16, U14, U14 djevojčice, U12 i U10.

 

Pobjednici i najbolji igrači

Godina           Pobjednik     Najbolji igrač

 

1976.  Naprijed       Anđelko Grahovac (Lotos)

1977.  Papioni        Emir Jusić (Papioni)

1978.   Dalvin           Eso Tahirović (Bronks)

1979.   Ring                Eso Bašić (Dalvin)

1980.  Ada                 Dževad Unkić (Ada 79)

1981.  BSK                 Orhan Jamaković (Karioke)

1982.  BSK                 Mirzet Bejzurić (Drugari)

1983.  Mahala           Mustafa Ligić (Mahala)

1984.  Granap           Fadil Zaimović (Ćevapi)

1985.  Medicinar   Božur Matejić ("Petar Drapšin")

1986.  Sirano           Božur Matejić (Šusteri)

1987.   Jugoprogres  Esad Beharić (Jugoprogres)

1988.  Karioke         Božur Matejić (Jugoprogres)

1989.  Ahbabi           Salih Porča (Ahbabi)

1990.  Mi se s vama zezamo Mirsad Botić (Mi se s svama zezamo)

1991.   Kafe bar "Venecija"            Goran Barišić (Kafe bar "Venecija")

1992.  Sting              Slavoljub Stojanović (Rim)

1993.  turnir nije odigran

1994.  Druga laka    Darko Ljubojević (Druga laka)

1995.  Big BMD        Miodrag Petrika (Big BMD)

1996.   Arija Galerija         Zoran Novaković ("Milka")

1997.  ZZ "Milka"    Željko Dragoljević (ZZ "Milka")

1998.  Galija            Miodrag Petrika (Galija)

1999.  Trgokomerc  Ranko Stanivuk (Kompanija "Subašić")

2000.  Bingo Brbas Željko Dragoljević (Bingo Vrbas)

2001.   Stolarija "Zrnić"   Darko Ljubojević (Stolarija "Zrnić")

2002.  Auto otpad "Popović"        Igor Ćetković (Auto otpad "Popović")

2003.  Kompanija "Subašić"         Mile Simeunović (Izokomerc Orkan)

2004.  Kompanija "Subašić"         Predrag Rajić (Kompanija "Subašić")

2005.  "Pavlović turs"      Grega Režonja ("Pavlović turs")

2006.  Argo   Miroslav Jevtić (Argo)

2007.  Monting Teslić      Mile Simeunović (Markone Banjaluka)

2008.  Monting Teslić      Zoran Dimić (Monting Teslić)

2009.   Monting Teslić      Željko Borojević (Monting Teslić)

2010.  Buletić         Milan Živić (Buletić)

2011.  Restoran "Studenac"           Borko Surudžić (Restoran "Studenac")

2012.   Univerzitet Apeiron        Milenko Devušić (Univerzitet Apeiron)

2013.  Univerzitet Apeiron        Igor Mirković (Univerzitet Apeiron)

2014.  Univerzitet Apeiron        Milenko Devušić (Univerzitet Apeiron)

2015.  Maksima trejd          Boris Malčić (Maksima trejd)

2016.  Univerzitet Apeiron        Srđan Ivanković (Univerzitet Apeiron)

2017.  Jankovići G. Vijačani        Duško Bećarević (Jankovići G. Vijačani)

2018.  Kort marketi           Aleksandar Munjiza (Kort marketi)

2018.  Monting Teslić      Teles Fejtosa de Mata (Monting Teslić)

2019.  Monting Teslić      Veroljub Vukadinović (Monting Teslić)

2020.  Grand trejd   Nemanja Bilbija (AM sport)

2021.  Kafe Nest Japija      Fedor Predragović (Kafe Nest Japija)

2022.   Kaf-bbar Kajak        Srđan Ivanković (Kafe-bar Kajak)

2023.  Pekara "Bakal"        Nikola Turanjanin (Pekara "Bakal")

2024.  Monting Teslić      Veroljub Vukadinović (Monting Teslić)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.