Foto: Sedmično troše pola milijarde dolara za pripremu Mundijala 2022. godine
Doha - Pripreme za Svjetsko fudbalsko prvenstvo u Kataru 2022. godine u punom su jeku, a organizatori su objavili da troše nevjerovatnih pola milijarde dolare sedmično.
Mundijal u ovoj državi prate kontroverze od prvog dana kada je Katar izabran za domaćina nakon skandala na kongresu FIFA. Bilo je mnogo govora da su Arapi podmitili članove FIFA koji su birali domaćina, zatim se dosta pisalo o nehumanim uslovima za rad radnika. Pored svega, prvenstvo će se održati u zimskom periodu kao nikada do sada. Kako se 2022. godine sve više približava organizatori imaju sve više problema.
- Trošimo gotovo pola milijarde dolara na sedmičnom nivou, a tako će biti sve dok ne kompletiramo radove. U ovom trenutku, ukupan predračun svih poslova iznosi negdje oko 200 milijardi dolara. U svakom slučaju, ne želimo da dođe do toga da mi i dalje sređujemo objekte i stadione, a da su ljudi stigli na Mundijal - rekao je katarski ministar finansija Ali Šaref el Emadi.
U Kataru za Mundijal grade deset stadiona, od kojih će sedam biti potpuno novih, a tri će proći obnovu i povećanje kapaciteta. Organizacija jednog od najgledanijih događaja je veoma kompleksna, jer pored sportske infrastrukture potrebno je izgraditi ili modernizovati i ostale propratne objekte kao što su gradski prevoz, putevi, hoteli, aerodromi, bolnice, željeznicu i ostalo. Sreća po njih pa im novac ne predstavlja problem. Katar je treća zemlja na svijetu po rezervama gasa, a ova država ima i više od 25 milijardi barela rezervi nafte. Nafta i zemni gas čine 85 odsto prihoda od uvoza i preko 50 odsto BDP-a.
- Iako ulažemo spomenutu sumu, kada se gledaju samo objekti za turnir, ne vjerujem da će ovo biti najskuplji Mundijal u istoriji. Sve u svemu, novac jeste osiguran, ali pada cijena nafte i te kako utiče na nas - dodao je El Emadi.
Njegova zemlja je prije četiri godine dobila domaćinstvo Mundijala u konkurenciji Australije, SAD, Južne Koreje i Japana. Za mnoge je ova odluka bila iznenađujuća, a poslije nje su uslijedile brojne optužbe za korupciju u FIFA. Slična stvar bila je i u slučaju domaćinstva Rusije za SP naredne godine, kada je dobila jedan glas više od Engleske, a u konkurenciji su bili još Holandija/Belgija i Španija/Portugalija.
Katar je 2015. godine bio domaći Svjetskog prvenstva u rukometu, takođe na iznenađenje mnogih. Tada su dobro organizovali takmičenje, a pored toga bukvalno su napravili tim, uglavnom od igrača iz drugih država. Čak su dogurali do finala gdje su izgubili od Francuske sa 22:25. Što se tiče fudbalske reprezentacije trenutno u njoj igraju jedan Urugvajac Sebastijan Sorija i Portugalac Pedro Miguel, a do 2022. vjerovatno će biti još internacionalaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.