Sklopljen mir u BiH: Punih 28 godina od zaključivanja Dejtonskog sporazuma ISPRAVLjENO
BANjALUKA - Danas se navršilo 28 godina kada je u američkoj bazi “Rajt Peterson” u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.
Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.
Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, a osim njega glavni američki posrednici bili su Ričard Holbruk i general Vesli Klark.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar republički je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.
NAPOMENA
U prvobitnoj verziji teksta, agencija Srna je navela “Danas se navršilo 28 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak. Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.”, što je analizom Raskrinkavanja ocijenjeno kao manipulisanje činjenicama.
BiH (tada Republika Bosna i Hercegovina) je od 1992. godine nezavisna i suverena država, dok je Dejtonskim mirovnim sporazumom iz 1995. godine, dakle, “nastavila svoje pravno postojanje” kao “država”, što opovrgava netačne tvrdnje da se radi o “državnoj zajednici” koja je “nastala” ili je “stvorena” u Dejtonu – navedeno je u analizi.
Povezane vijesti:
Tadić: Srpska brani Dejtonski sporazum od uzurpacija
Radmanović: Danas kulminacija kršenja Dejtona
Cvijanović: BiH je stalno u krizi zbog nasrtaja na Dejtonski sporazum
Neprihvatljivi napadi na prava entiteta, prije svega Republike Srpske
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.