Policija u Alumini zbog prijave protiv šefice

Goran Maunaga
Policija u Alumini zbog prijave protiv šefice

Zvornik - Pripadnici Uprave kriminalističke policije RS u petak su od ranih jutarnjih časova u zvorničkoj kompaniji "Alumina" ispitivali svjedoke u vezi sa prijavom protiv bivše šefice pravne službe Sonje Rubež i drugih zaposlenih u toj firmi.

Policija je, prema nezvaničnim informacijama, ispitivala svjedoke o neposrednom učešću Rubežove i njenog supruga advokata Nenada Rubeža u radnjama Litvanaca koje su dovele do propasti "Aluminine" matične kompanije Fabrike glinice "Birač" i iznošenju milijardu KM iz Srpske. "Alumina" je poslovala u sklopu "Birča", koji su u privatizaciji kupili Litvanci, ali su se oni prije nekoliko godina povukli, poslije čega je u fabrici pokrenut stečaj i više krivičnih postupaka u vezi sa njenim poslovanjem.

Portparol MUP-a RS Danica Gnjatović nije mogla da otkriva mnogo detalja u vezi sa ulaskom policije u "Aluminu".

- Pripadnici Uprave kriminalističke policije MUP-a RS preduzimaju poslove iz svoje nadležnosti na osnovu prijave protiv Sonje Rubež i drugih - istakla je Gnjatovićeva.

Predsjednik Upravnog odbora "Alumine" Milorad Motika potvrdio je da policija vrši ispitivanja.

- To je tačna informacija, ali ne bih ništa govorio dok sve ne bude završeno - rekao je Motika.

Rubežova je naglasila da ne zna da je policija u "Alumini" zbog prijave protiv nje.

- Niko me o tome nije obavijestio, niti je ko sa mnom o tome razgovarao - kaže Rubežova.

Pripadnici MUP-a RS su 17. oktobra prošle godine izuzimali dokumentaciju iz "Alumine" takođe u vezi sa ovim slučajem. Tada su istražioci oduzeli dokumentaciju koja se odnosi na nezakonito upisane zaloge na osnovu kojih je u aprilu prošle godine blokiran račun "Alumine", a prema nezvaničnim informacijama fokus je bio na dokumentima koje je potpisivala Rubežova.

Sagovornik "Glasa" blizak istrazi kazao je tada da Litvanci ništa nisu mogli da urade bez domaćih pomagača, od kojih se nijedan nije usprotivio očiglednom kriminalu i nezakonitom iznošenju novca iz RS.

Račun "Alumine" bio je blokiran od 12. do 26. aprila na zahtjev fočanske firme "Pavgord". To je bio pokušaj da bude namireno potraživanje koje je litvanska Ukio banka, kao vlasnik "Birča", imala na osnovu kredita datih od 2003. do 2011. godine povezanim litvanskim preduzećima koja su, kao i "Alumina", poslovala u sastavu "Birča". Ukio banka je tužbom zahtijevala naplatu 155 miliona KM, koje prema riječima upućenih nikada nisu stigle u BiH, a taj dug je otkupio "Pavgord" za 6,4 miliona evra.

Ustavni sud BiH je na osnovu apelacije "Alumine" u julu donio privremenu mjeru kojom je naloženo Osnovnom sudu u Zvorniku da ne sprovodi postupak izvršenja koji je pokrenuo "Pavgord". Definitivna odluka Ustavnog suda o tome trebalo je da bude donesena u septembru, ali se ta apelacija još nije našla na dnevnom redu sjednica. Ukio banka je lani za samo 30.000 evra prodala "Alumini" 20 miliona evra vrijedna potraživanja na koja je godinama pretendovala.

Optužnice

Okružno tužilaštvo u Bijeljini podiglo je u junu 2017. godine prvu optužnicu u predmetima "Birač" i "Alumina" za kriminal u tim firmama.

Optužnica je podignuta protiv bivšeg generalnog direktora "Birča" Virginijusa Vajege, bivšeg odgovornog lica Giedrijusa Grigalijusa, bivšeg direktora firme "Energolinija" Viktorasa Zarevičijusa i protiv auto-prevoznika Novaka Nikolića i Amira Kantića.

Uprava kriminalističke policije MUP-a RS je u oktobru prošle godine podnijela Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminaliteta Republičkog javnog tužilaštva izvještaj protiv četvorice državljana Litvanije za zloupotrebe počinjene u "Alumini". Osumnjičeni su bivši direktor "Alumine" Mindaugas Kazakevičius i bivši predsjednik upravnih odbora firmi "Birač", "Mehanika", "Alumina" i "Birač energa" Martinas Ugianskis.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana