Zaharova: Negiraju recesiju u SAD - pa izmišljaju termine

GS
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Zaharova: Negiraju recesiju u SAD - pa izmišljaju termine

MOSKVA - Američke vlasti uporno negiraju da je u zemlji nastupila recesija i jednostavno prestaju da upotrebljavaju taj termin.

To je prokomentarisala portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, prenosi Sputnjik.

"U Bijeloj kući negiraju recesiju u SAD. Tvrdoglavo ostaju pri svome, prepiru se sa svojim novinarima, odmahuju glavama, ljute se, odbijaju da odgovore na dodatna pitanja o tome šta je onda 'recesija'", napisala je Zaharova na Telegramu.

"Znate li kako su se u SAD završile ekonomske depresije? Oni su jednostavno prestali da upotrebljavaju tu riječ. Kao i riječ 'panika' u kontekstu ekonomske krize. Nema riječi – nema problema. Tako su, očigledno, odlučili i ovog puta: jednostavno su ukinuli riječ 'recesija'", ocijuenila je Zaharova.

Takođe je podsjetila da je pojam "recesija" nastao krajem tridesetih godina 20. vijeka, "kada su SAD prolazile kroz još jednu tešku depresiju".

Međutim, kako kaže, političari, politički analitičari i finansijeri sa industrijalcima su odlučili da izbace iz upotrebe riječ "depresija" i da uvedu blaži termin "recesija".

"Jednostavno su izvukli stari trik i ponovo ga prikazuju", zaključila je portparolka.

Prema njenim riječima, ranije su "američke političke ekvilibriste spasavale fraze poput 'pad', 'usporavanje', ali sada je situacija toliko katastrofalna da su izmišljeni termini 'Putinov porez', 'Putinove cijene' i tako dalje".

"Sigurna sam da će PR stručnjaci koje je angažovala Bijela kuća izmisliti nešto poput 'spoljne recesije' ili 'recesione intervencije Kremlja'", ironično je prokomentarisala Zaharova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.