Ukrajina najavila proizvodnju oružja sa šest NATO članica

GS/Agencije Galerija
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Rat u Ukrajini ušao je u 269. dan. Foto: Tanjug/AP | Rat u Ukrajini ušao je u 269. dan.

MOSKVA, KIJEV- Rat u Ukrajini ušao je u 269. dan. Kijev tvrdi da je onesposobljena gotovo polovina ukrajinskog energetskog sistema.

19.30- Potpisan ukaz o demobilizaciji studenata iz ruske vojske

Vršioci dužnosti šefova samoproglašenih Narodnih Republika Donnjesk i Lugansk, Denis Pušilin i Leonid Pasečnik potpisali su danas ukaze o demobilizaciji studenata iz vojske.

Redovni i vanredni studenti koji su pozvani na mobilizaciju biće otpušteni iz službe, dok studenti pripadnici 2. armijskog korpusa, ukoliko to žele, mogu nastaviti da služe u vojsci, prenosi RIA.

Ista agencija navodi da je ruski predsednik Vladimir Putin i ranije najavio ovakav potez.

 

16.06- Medvedev: Zelenski ne želi sa razgovara sa Rusijom jer ne priznaje realnost

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski nema namjeru da razgovara sa Rusijom, jer ne priznaje realnost da se Ukrajina raspala, napisao je danas na svom Telegram kanalu zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev.

-Dok to ne učini nema smisla sejdati za pregovarački sto - rekao je on.

Prema njegovim riječima, Zelenski ne želi nikakve pregovore iz sasvim očiglednih sebičnih razloga, prenio je TASS.

-Štaviše, pregovori su za njega veoma opasni -  napisao je Medvedev.

On je istakao da, osim ako Zelenski ne prizna realnost da se Ukrajina raspala, nema smisla sjesti za pregovarački sto.

-Kada to prizna, na njega će skočiti njegovi nacionalisti koji su povezani sa vrhom vojske i kojih se on užasno plaši-  istakao je Medvedev.
 

15.53- Apel: Idite iz Ukrajine ako možete, da uštedimo struju

Šef najveće ukrajinske privatne energetske kompanije “DTEK” Maksim Timčenko izjavio je danas da bi građani trebalo da razmotre napuštanje zemlje kako bi smanjili potražnju za električnom energijom u državi.

-Ako građani mogu da pronađu alternativno mjesto za boravak još tri ili četiri mjeseca, to može biti od velike pomoći sistemu -  rekao je Timčenko za BBC.

Ruski napadi oštetili su skoro polovinu ukrajinskog energetskog sistema, a milioni ljudi su bez struje

-Oštećeni energetski sistem i dalje nije u stanju da proizvede dovoljno električne energije da zadovolji trenutne potrebe, tako da svaki način smanjenja potrošnje, uključujući i napuštanje zemlje, treba posmatrati kao pomoć Ukrajini da pobijedi u ratu protiv Rusije -  objasnio je Timčenko.

On je dodao i da energetski sistem postaje manje pouzdan sa svakim ruskim napadom, a smanjenje potrošnje električne energije je ključ za njegovo održavanje.

-Ako trošite manje, onda će bolnice koje weguju povrijeđene vojnike imati zagarantovano snabijdevanje strujom. Kad tako posmatramo, manjim trošenjem struje ili odlaskom građani doprinose i drugim ljudima -  izjavio je Timčenko za britanski javni servis.

15.21 - Ukrajina: Sa šest NATO članica proizvodićemo oružje

Ukrajinski državni koncern za oružje Ukroboronprom saopštio je da će zajedno proizvoditi i razvijati teško naoružanje i vojnu opremu sa najmanje šest država clanica NATO-a, uključujući Poljsku, Češku, Francusku, Dansku i još nekoliko sa kojima su potpisani ugovori o neotkrivanju podataka.

-Stvaramo zajednička odbrambena preduzeća, gradimo linije za proizvodnju municije zatvorenog ciklusa, zajednički proizvodimo oklopna vozila i višestruke raketne sisteme i zajednički razvijamo novo oružje visoke tehnologije i za to koristimo postojeće objekte i novoizgrađene na sigurnim mestima - saopštio je Ukroboronprom, objavio je Juromajdan pres.

Ukroboronprom je naveo da je pokrenuo proizvodnju municije kalibra 122 i 152 mm, kao i mina 120 mm po NATO tehnologiji, što bi, kako je istaknuto, trebalo da smanji zavisnost Ukrajine od artiljerijske isporuke iz inostranstva.
 

15.15- Sunak Zelenskom u Kijevu obećao snažnu podršku Britanije

Britanski premijer Riši Sunak danas je prvi put posjetio Kijev, obećavši da će nastaviti snažnu podršku Ukrajini koja je bila u fokusu politike njegovih prethodnika.

-Britanija zna šta znači boriti se za slobodu - napisao je Sunak na Tviteru i dodao da je Britanija sa Ukrajinom do kraja, prenio je Rojters.

Sunak je tokom susreta kazao Zelenskom da će Britanija obezbijediti Ukrajini paket oružja za protivvazdušnu odbranu vrijedan 50 miliona funti.

On je naveo da će paket sadržati 125 komada oružja za borbu protiv dronova iranske proizvodnje.

-Sa prijateljima poput vas, uz nas, uvjereni smo u našu pobedu. Obe naše nacije znaju šta znači boriti se za slobodu - napisao je Zelenski na Tviteru.

Predsjednik Ukrajine objavio je video na kojem se vidi kako se sastao sa britanskim premijerom.

14.21 - Konašenkov: Uništeno devet komandnih mjesta ukrajinske vojske

Ruski borbeni avioni, rakete i artiljerijske trupe uništile su tokom protekla 24 časa devet komandnih mjesta ukrajinske vojske u okviru specijalne vojne operacije u Ukrajini, izjavio je danas portparol ruskog Ministarstva odbrane general-potpukovnik Igor Konašenkov.

Prema njegovim riječima, u protekla 24 sata ruske snage uništile su devet ukrajinskih komandnih mjesta u rejonima naselja Kislovka, Ivanovka, Krahmalnoje i Berestovoje u Harkovskoj oblasti, Serebrjanka i Vođanoje u Donjeckoj Narodnoj Republici, Stelmahovka u Luganskoj Narodnoj Republici, Vesjoloje i Novorajsk u Hersonskoj oblasti, a takođe i 86 artiljerijskih jedinica, ljudstvo i vojnu opremu u 176 oblasti, prenio je TASS.

-Jedinice ruske vojske eliminisale su više od 120 ukrajinskih trupa u ofanzivi u Donjeckoj Narodnoj Republici, kao i dva tenka, tri borbena oklopna vozila i sedam motornih vozila - rekao je Konašenkov.

On je istakao da su ruske snage uništile i radar američke proizvodnje AN/TPK-50 koji je koristila ukrajinska vojska u Donjeckoj Narodnoj Republici u naselju Avdejevka.

13.37 -  MSP Rusije: Bez presedana odluka Varšave da Lavrovu uskrati učešće na sastanku

Odluka Poljske da ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu uskrati učešće na predstojećem Ministarskom savjetu Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) krši pravila te organizacije, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Iz ruskog Ministarstva navode da je odluka Poljske, koja je aktuelni predsjedavajući OEBS-a, da odbije učešće Lavrova bez presedana i provokativna.

-Ova odluka Varšave je nespojiva sa statusom predsjedavajućeg organizacije od 57 zemalja koje punopravno učestvuju kao suverene i nezavisne države. Prekršeni su Poslovnik OEBS-a i zakonodavni mandati, posebno odluka Ministarskog savjeta OEBS-a u Portu 2002. godine o principima rada predsedavajućeg - navodi se u saopštenju.

Moskva je poslala zahtjev svim državama članicama OEBS-a da ocjene djelovanje Poljske.
U poljskom gradu Lođu od 1. do 2. decembra održaće se 29. Ministarski savjet OEBS-a.

Rusku delegaciju na tom događaju predvodiće stalni predstavnik pri OEBS-u Aleksandar Lukaševič.

12.04 - Jermak:Mir u Ukrajini moguć kad se vrate granice iz 1991. Mir u Ukrajini biće moguć samo ako se vrate granice zemlje iz 1991. godine, izjavio je danas Andrij Jermak, pomoćnik predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.

-Biće mira kada uništimo rusku vojsku u Ukrajini i dođemo do granica iz 1991. godine - napisao je Jermak na Telegramu, prenio je Rojters.

11.46- Podoljak: Nema tajnih pregovora i predaje Rusiji

Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak odbacio je danas ,,teorije zavjere'' o predaji njegove zemlje i ,,tajnim pregovorima Zapada sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom' 'koji se navodno vode mimo znanja Kijeva.

On je u objavi na „Tviteru” saopštio da se Ukrajina neće predati Rusiji i da to nije političko pitanje, već pitanje opstanka ukrajinskog naroda.

-Bilo kakve teorije zavjere o ''predaji Ukrajine'' ili tajnim pregovorima Zapada sa Putinom ne uzimaju u obzir ''sitne detalje''. Ukrajince. Takvi aranžmani se ne mogu primijeniti. Ukrajina neće klečati pred Rusima. To nije stvar politike. To je stvar našeg postojanja -  napisao je Podoljak.

10.54 - Ukrajina: U Herson stigao prvi voz iz Kijeva od početka rata

U Herson, iz kojeg su se nedavno povukle ruske snage, stigao je prvi voz iz Kijeva od početka napada Rusije na Ukrajinu, objavilo je Gradsko vijeće Hersona, a prenosi Ukrinform.

Ruske snage su 11. novembra napustile Herson i povukle se na lijevu obalu Dnjepra.

Herson je pod kontrolom ruskih snaga bio od početka marta.

10.15- Ukrajina: Ruske snage raketirale Zaporožje, jedna osoba poginula

U raketnom napadu ruskih snaga na Zaporožje poginuo je jedan civil, saopštio je sekretar gradskog vijeća Zaporožja Anatolij Kurtev.

Istovremeno, načelnik Zaporoške regionalne vojne uprave Oleksandar Staruh naveo je da su poslije posljednjeg raketnog napada ruskih snaga 123 stambene zgrade u Zaporožju ostale bez grijanja, prenosi Unian.

Prema riječima Staruha, grijanje nema više od 17.000 korisnika u tim zgradama.

9.56-APEK većinski osudio rat u Ukrajini

Lideri foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) danas su većinski osudili “rat koji Rusija vodi u Ukrajini, pozvali na njegovo okončanje, a takođe su obećali da će ojačati multilateralni trgovinski sistem zasnovan na pravilima, javlja AP.

Lideri APEK-a pozvali su se na rezoluciju Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje agresija Rusije i zahtijeva njeno potpuno i bezuslovno povlačenje iz Ukrajine i zatražili prekid sukoba na kraju dvodnevnog samita u Bangkoku.

Domaćin Tajland saopštio je da je većina od 21 članice APEK-a osudila sukob u završnoj deklaraciji, gdje se navodi da se priznaju i različita gledišta o ukrajinskom ratu, a navodi se još da forum koji promoviše ekonomsko povezivanje i u kome učestvuju i Rusija i Kina, nije mjesto za rješavanje takvih sukoba.

U dokumentu se napominje da rat i druga bezbjednosna pitanja “mogu imati značajne posljedice po globalnu ekonomiju”.

Lideri su u svojoj deklaraciji na kraju samita takođe saopštili da prepoznaju da su potrebni intenzivniji napori za rješavanje izazova kao što su rastuća inflacija, bezbjednost hrane, klimatske promjene i prirodne katastrofe.

On su obećali da će usmjeriti ekonomije regiona ka održivom rastu.

Sastanak APEK-a u Bangkoku, kome su uz brojne zvaničnike prisustvovali i predsjednik Kine Si Đinping, dok je SAD predstavljala potpredsjednica Kamala Haris, treći je samit u ovom regionu u protekloj nedjelji.

Samit Asocijacije država jugoistočne Azije (ASEAN) u kome su učestvovale Kina, Japan i SAD održan je u Kambodži, dok se Grupa 20 ekonomski najrazvijenijih zemalja (G20) sastala na indonežanskom ostrvu Bali.

8.16- Zelenski: Rusija traži ne mir, već predah za obnovu snaga

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski ocijenio je da „Rusija sada traži kratko primirje, kako bi obnovila snage”, jer na sadašnji način, kako tvrdi, neće uspjeti da okonča rat.

Zelenski je u video obraćanju učesnicima Međunarodnog foruma za bezbjednost u Halifaksu rekao da Rusija sada traži predah kako bi obnovila snage, prenosi Ukrinform.

-Neki to mogu nazvati krajem rata, ali takav predah će samo pogoršati situaciju - smatra Zelenski.

Naglasio je da se svaka pomisao na ustupanje ukrajinske teritorije ili suvereniteta ne može smatrati mirom.

-Nemoralni kompromisi će dovesti do novog krvoprolića. Pravi, trajni i iskreni mir može biti rezultat samo potpunog uništenja ruske agresije - rekao je Zelenski.

5.30 - Bijela kuća:SAD i poljski zvaničnici bili u kontaktu sa Ukrajinom

Američki i poljski zvaničnici bili su u kontaktu sa Ukrajinom kako bi razjasnili činjenice o raketi koja je u utorak pogodila jugoistočnu Poljsku i kada su dvije osobe stradale, izjavila je danas portparolka Bijele kuće Karin Žan Pjer, prenio je Rojters.

Poljski predjsednik Andžej Duda izjavio je ranije da je pad rakete u Pševodovu u blizini ukrajinske granice vjerovatno bio nesrećni slučaj.

Duda je dodao da poljska protivvazdušna odbrana nije uspjela da presretne raketu, jer nijedna država na svijetu nema odbrambeni sistem koji može da zaštiti cijelu teritoriju, posebno na tako maloj udaljenosti od granice.

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, Poljska i SAD saopštili su ranije ove nedjelje da je raketa najvjerovatnije došla iz Ukrajine, kao rezultat dejstvovanja ukrajinske protivvazdušne odbrane.

5.00 - Zelenski o nestašicama struje u Ukrajini

Ukrajinska prestonica Kijev, područje oko luke Odese, kao i više od deset drugih regiona bore se sa nestašicama struje nakon neprekidnih ruskih napada na energetsku infrastrukturu, izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

-Situacija sa isporukom struje je teška u 17 regiona, kao i u prestonici - kazao je Zelenski u noćnom video obraćanju, prenio je Rojters.

Kako je rekao, situacija je veoma teška u regionu Kijeva, kao i u samom gradu, zatim u regionu Odese i području Vinice i Ternopila na zapadu i jugozapadu Ukrajine.

Prethodno su gradske vlasti u Kijevu upozorile da je moguće potpuno gašenje električne mreže u glavnom gradu, a ukrajinski premijer Denis Šmihal je izjavio da je skoro polovina energetskog sistema zemlje onesposobljena zbog ruskih napada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.