Tramp pokušavao da opstruiše istragu o povjerljivim dokumenti

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Tramp pokušavao da opstruiše istragu o povjerljivim dokumenti

VAŠINGTON - Sekretarijat za pravosuđe saopštio je da su povjerljiva dokumenta najvjerovatnije "sakrivana i uklanjana" iz kuće Donalda Trampa u Mar-a-Lagu na Floridi, u pokušaju da se opstruiše federalna istraga o vladinim dokumentima koji su protivzakonito tamo odnijeti.

FBI je tokom nedavnog pretresa u Mar-a-Lagu zaplijenio 33 kutije sa više od 100 poverljivih dokumenata koji su bili sklonjeni u Trampovoj kancelariji, pokazuju objavljeni dijelovi dokumenta koji je osnov naloga za pretres, piše Glas Amerike.

U tom objavljenom dokumentu je nagovešteno da su Trampovi saradnici možda namjerno obmanjiavali nadležne o tome da li dokumenta od najveće tajnosti stoje u Mar-a-Lagu.

Sekretarijat za pravosuđe objavio je da je pretres izvršen jer su nedostajala neka povjerljiva dokumenta, ali i da postoji sumnja da je još dokumenata ostalo u Trampovoj kući, uprkos tome što bivši predsednik tvrdi da je uzet sav materijal.

Sekretarijat za pravosuđe ipak nije odgovorio na pitanje koje najviše zanima javnost - zašto je Tramp držao kod sebe određena dokumenta iz Bijele kuće i zašto ih nije vratio kada su zatražena.

U dokumentu se navodi da su pripadnici FBI-a i Sekretarijata za pravosuđe bili u Mar-a-Lagu 3. juna i da Trampov zastupnik tada nije objasnio zašto se tamo nalaze vladina dokumenta, uključujući i ona povjerljiva, neka od njih i godinu i po dana pošto je Tramp napustio Bijelu kuću.

Poseta Mar-a-Lagu desila se nedelju dana pošto je Sekretarijat za pravosuđe izdao obavezujući poziv da dokumenta budu vraćena.

Trampovi zastupnici tvrdili su tada da su se dokumenta nalazila u prostoriji za skladištenje u kući. Međutim, Sekretarijat je, poslije uvida u video snimak iz kuće, objavio da postoje naznake da su dokumenta odatle sklonjana kako bi se opstruisala istraga. Nije objavljeno ko je sklanjao dokumenta.

Kada su agenti došli u Mar-a-Lago u avgustu pronašli su dokumenta i u Trampovoj kancelariji i u sobi za skladištenje, navodi Sekretarijat.

Istraga je počela kada je Nacionalni arhiv, koji čuva sva dokumenta iz Bijele kuće, objavio da nedostaju neka dokumenta.

Sekretarijat za pravosuđe objavio je osnov naloga za pretres kako bi se usprotivio Trampovom zahtjevu da se imenuje specijalni sudija koji će uraditi reviziju cijelog predmeta.

Okružni sudija Ejlin Kenon će saslušati argumente obe strane u četvrtak.

Ona je već nagovestila da ima namjeru da imenuje specijalnog sudiju, ali je dala priliku i Sekretarijatu da se izjasni.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.