Foto: The Telegraph: Putin blizu pobjede u Minsku
Moskva - Dok su zapadni zvaničnici razgovarali o svjetskom miru u Minhenu, predsjednik Rusije Vladimir Putin je u Sočiju gledao predstavu na ledu, piše britanski Telegraf.
Engleski medij navodi da je ruski predsjednik poznat po svojoj nonšalanciji, ali pored opuštanja, u Sočiju se sreo i sa bjeloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom.
Sve se to događalo u uvodu sastanka u Minsku, koji je ocijenjen kao presudan za dalju budućnost Ukrajine.
"Ove nedjelje je postalo jasno da SAD i dalje razmišljaju da li da pošalju oružje Ukrajini. Neke analize navode da bi to bio uvod u pravi rat između Zapada i Rusije. Evropski lideri će pokušati da ubijede Putina da ukine pomoć proruskim separatistima, dok ishod čeka Porošenko, u nadi da se Ukrajina neće raspasti pod njegovim vođstvom", navodi se u tekstu Toma Perfita.
Britanski novinar ističe da Putin ostaje enigma kao i pitanje šta on želi da postigne u Minsku, kao i zašto je odlučio da ode na pregovore kada je mogao da ostavi rat da kulja.
"Ruska aneksija Krima dogodila se bez borbe. To je bio veliki uspjeh za Moskvu, koja je prisvojila mjesto ovijenčano vojnim mitovima i slavom. Sa druge strane, Donbas se topi u krvi, a Putin ne želi da anektira istok Ukrajine", smatra Perfit.
Prema njegovim riječima, za Moskvu je prednost to što j dielovi Ukrajine pod kontrolom pobunjenika, a kao Putinov plan nameće se namjera da se sukob zamrzne i da Donbas postane autonomna proruska regija koja može da koči planove Ukrajine za ulazak u EU.
Dodatni argument je i to što je oko 1.5 miliona ljudi sa Krima izbrisano iz biračkih spiskova u Ukrajini, što je oslabilo proruske tendencije i što može da utiče na naredne eventualne referendume ili izbore.
Ostanak Donbasa u okviru Ukrajine bio bi garancija balansa u toj državi između Istoka i Zapada. Takav razvoj događaja pretvara ruskog predsjednika u apsolutnog pobjednika pregovora u Minsku, a Ukrajinu gura u institucionalnu krizu, što je daleko prihvatljivije od aktuelnog ratnog stanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.