Foto: Teheran vjeruje u skoru razmjenu zarobljenika
TEHERAN - Iran izražava optimizam da će se razmjena zarobljenika sa Vašingtonom desiti u bliskoj budućnosti, rekao je portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanani.
Prema njegovim riječima, uskoro će biti odblokarana iranska sredstva u vrijednosti od šest milijardi dolara koja su zamrznuta u Južnoj Koreji.
Međutim, Kanani je istakao da ova dva pitanja nisu povezana jedno s drugim.
Izvori su tokom protekle sedmice izjavili da će se prenos iranskih sredstava u banke u Kataru desiti početkom ove sedmice i da će se time pokrenuti pažljivo pripremljen dio tokom kojeg će pet lica sa dvojnim američko-iranskim državljanstvom napustiti Iran, a da će se sličan broj iranskih zatvorenika vratiti kućama.
Iran je, u sklopu prvog koraka, 10. avgusta oslobodio četiri američka državljanina iz zatvora Evibn u Teheranu i oni su smješteni u kućni pritvor. Državni sekretar Entoni Blinken je nešto kasnije tog dana taj potez nazvao prvim korakom procesa koji će ih dovesti u matičnu državu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.