Foto: Sutra nastavak suđenja generalu Mladiću
Hag – Nakon dvonedjeljnog prekida, u Haškom tribunalu se sutra nastavlja suđenje nekadašnjem načelniku Generalštaba Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću.Tužilaštvo nije objavilo listu svjedoka koje namjerava da sasluša iduće nedjelje, a od ranije najavljenih svjedoka ostao je da se ispita Muhamed Kapetanović, koji je u januaru 1994. godine, kao devetogodišnjak, povrijeđen prilikom pada granate na Alipašino polje u Sarajevu.
Tužilaštvo je od početka svog dokaznog postupka saslušalo 34 svjedoka.
Glavni pretres na suđenju nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću nastavlja se od utorka, 30. oktobra, do petka, 2. novembra. Karadžić će, kako je najavljeno prošlog utorka, izvođenje dokaza odbrane nastaviti saslušanjem Stivena Džordija, kanadskog pripadnika Unprofora.
Lista svjedoka odbrane, koja je objavljena tog dana, a na kojoj je bilo šest imena, u petak je označena kao povjerljiva, tako da se ne zna koje će svjedoke Karadžić saslušati.
Od utorka do petka nastavlja se i suđenje bivšem predsjedniku Republike Srpske Krajine Goranu Hadžiću, koji se tereti za zločine na području Srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i Zapadni Srem. Dokazni postupak nastavlja Tužilaštvo, koje će u utorak izvesti novog svjedoka.
Takođe u utorak biće održana žalbena rasprava u predmetu nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije generala Momčila Perišića.
Odbrana je po 17 žalbenih osnova tražila da se poništi prvostepena presuda od 27 godina zatvora, izrečena u septembru 2011. godine, i da se Perišić oslobodi odgovornosti za zločine iz optužnice.
Alternativno, odbrana je u svom podnesku tražila da se izrekne nova kazna, budući da je izrečena, po mišljenju branilaca, nerazumna.
Presuda Perišiću donesena je većinom glasova sudija. Predsjedavajući sudija Džastis Moloto priložio je izdvojeno mišljenje, prema kojem je Perišića trebalo osloboditi odgovornosti po svim tačkama optužnice.
Perišić je proglašen krivim za pomaganje i podržavanje zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina počinjenih u Sarajevu i Srebrenici, kao i za propust da kazni naredbodavce raketnih napada na Zagreb.
Žalbeno vijeće dalo je Perišićevoj odbrani jedan sat za usmenu argumentaciju žalbe. Budući da se nije žalilo na presudu, tužilaštvo će samo odgovoriti na argumentaciju odbrane, koja će zatim imati repliku, a ukoliko bude želio, sudijama će moći da se obrati i optuženi Perišić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.