Susret pape i ruskog patrijarha

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Susret pape i ruskog patrijarha

MINSK - Papa Benedikt Šesnaesti mogao bi da se sretne sa ruskim patrijarhom Kirilom već ove godine u Bjelorusiji, najavila je Bjeloruska pravoslavna crkva.

Vjerska informativna agencija navodi da je Bjeloruska pravoslavna crkva, kao autonomna, u sastavu Moskovske patrijaršije.

Predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko će uskoro posjetiti Vatikan i susresti se sa papom, a nezvanično se očekuje da će taj susret biti 27. aprila.

Pred Vaskrs Lukašenko je posjetio Moskvu, susreo se sa predsjednikom Dmitrijem Medvedevim i patrijarhom Kirilom.

Predstavnik bjeloruske crkve izjavio je da za odnose Moskve i Vatikana sada postoje "novi uslovi", pošto je izabran novi patrijarh, Kiril.

Moskovska patrijaršija pozdravlja najavu posjete Lukašenka Vatikanu, i smatra da će ona pozitivno djelovati na međureligijske odnose u Bjelorusiji, u kojoj su 80 odsto od 9,8 miliona stanovnika pravoslavci, a 14 odsto rimokatolici.

"Ministar inostranih poslova" Moskovske patrijaršije Ilarion Alfejev, pred vaskršnji praznik na svojoj prvoj konferenciji za novinare poslije imenovanja na to mjesto, nije isključio mogućnost susreta dvojice poglavara.

Arhiepiskop Ilarion je izjavio da dvije crkve nisu neprijatelji već saveznice, da između njih ne treba da vlada "duh konkurencije, već saradnja," i da je potrebno "otvoriti nove stranice".

On je takođe rekao da se susret poglavara mora "dobro pripremiti".

Strateško partnerstvo

Moskva želi sa Vatikanom "strateško partnerstvo" radi očuvanja ugroženih moralnih vrijednosti hrišćanske civilizacije, prenosi Vjerska informativna agencija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.