Sukobi u Libiji: 11 mrtvih

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Sukobi u Libiji: 11 mrtvih

Tripoli - Najmanje 11 Libijaca je poginulo u napadu bivših pobunjenika povezanih sa vojskom na Bani Valid, bivše uporište Moamera Gadafija, tvrde lokalni izvori, a javlja Tanjug.

- U jučerašnjim sukobima poginulo je četvoro, a ranjeno 19 ljudi iz redova brigade Libijski štit - izjavio je komandant te brigade koju čine bivši pobunjenici, a radi pod okriljem vojske.

Zamjenik direktora bolnice u Bani Validu Abdulah al-Mansuri je za AFP rekao da je u tu ustanovu donijeto još sedam tijela i 75 ranjenih, među kojima je i jedna 14-godišnja djevojčica.
- Bani Valid je juče granatiran sa tri fronta - kazao je Masud al-Vaer, lokalni zvaničnik u Bani Validu.

U tom napadu je ranjeno na desetine stanovnika, dodao je on za francusku agenciju.

Napad se dogodio tačno godinu dana pošto su bivši pobunjenici proglasili oslobođenje Bani Valida koji je ostao lojalan Gadafiju tokom čitavog sukoba 2011. godine u kome je dugogodišnji libijski vođa svrgnut i ubijen.

Pobunjenici su porazili borce iz Bani Valida lojalne bivšem režimu 17. oktobra 2011, samo nekoliko dana prije nego što je Gadafi uhapšen i ubijen u svom rodnom gradu Sirtu.
Ali mnogi Libijci smatraju da Bani Valid, koji se nalazi 170 kilometara jugoistočno od Tripolija, zapravo nikada nije oslobođen i vjeruju da on predstavlja sklonište za ličnosti lojalne bivšem režimu i kriminalne bande.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.