Sirijskim vojnicima na raspolaganju turske kasarne

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Tanjug/AP

ANKARA - Sirijskim vojnicima biće dozvoljeno da koriste turske vojne kasarne za obuku namijenjenu jačanju vojnih sposobnosti Sirije, dok će 49 sirijskih studenata od sutra početi školovanje u turskim vojnim akademijama, saopštila je danas Ankara.

Članica NATO-a, Turska, postala je glavni strani saveznik Sirije nakon pada bivšeg predsjednika Bašara al-Asada krajem prošle godine, prenosi Rojters.

Turska je obećala da će pomoći u obnovi zemlje, restrukturisanju državnih institucija, obuci njenih oružanih snaga, kao i pružanju diplomatske i političke podrške.

U avgustu su susjedne zemlje potpisale sporazum o vojnoj obuci i savjetovanju, prema kojem je Ankara obećala da će Damasku obezbjediti sisteme naoružanja i logističke resurse, kao i da će obučavati vojsku u korišćenju te opreme i u drugim oblastima.

Tursko Ministarstvo odbrane je saopštilo da se napori za povećanje vojne sposobnosti Sirije nastavljaju u okviru sporazuma, uključujući obuke, bilateralne posjete, savjetovanje i tehničku podršku.

- Određene jedinice sirijske vojske počele su vojnu obuku u našoj zemlji koristeći kasarne i poligone koji pripadaju Turskim oružanim snag -saopštilo je Ministarstvo.

Pored toga, turske vojne akademije za kopnene, vazdušne i mornaričke snage počeće da obrazuju 49 studenata od sutra u okviru sporazuma o saradnji.

Ankara i Damask već mjesecima pregovaraju o sveobuhvatnijem sporazumu o vojnoj saradnji. Turska je navela da memorandum potpisan u avgustu predstavlja prvi korak ka tome.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.