Foto: Sirija: Vojska bombardovala predgrađe Damaska
Damask - Sirijska vojska bombardovala je danas predgrađe Damaska, Daraju, usmrtivši najmanje 21 osobu, trećeg dana vojne kampanje čiji je cilj ponovno uspostavljanje kontrole nad obodima prestonice, tvrde opozicioni aktivisti, prenose agencije.
Vojska je upotrijebila više lansirnih naprava za rakete smeštenih u obližnjoj bazi Talet Kavkaba kako bi gađali centralne dijelove Daraje gdje se još nalazi uporište pobunjenika, rekli su aktivisti u Damasku.
Oni su kazali da je broj poginulih u toj oblasti u protekla 72 časa dostigao najmanje 70 ljudi, uglavnom civila.
Prema izvještajima, sukobi se vode i u predgrađima Katana, Sbeineh, Kadam, Asali i Hadžar al Asvad, navode aktivisti.
U međuvremenu, UNHCR je saopštio da je više od 200.000 Sirijaca prebjeglo u susjedne zemlje od kada traju sukobi u njihovoj zemlji.
Više od 3.500 Sirijaca prebjeglo je u Tursku samo u protekla 24 sčasa, objavila je Turska agencija za katastrofe i vanredne situacije.
Sa njihovim dolaskom broj sirijskih izbjeglica u Turskoj premašio je 78.000.
Krajem jula u toj zemlji je bilo registrovano oko 44.000 izbjeglica.
Sirijske vlasti obećale su Moskvi da će učiniti sve što je neophodno da se osigura bezbjednost arsenala hemijskog oružja, izjavio je zamjenik ministra inostranih poslova Genadij Gatilov.
- Oni su dali garancije da je arsenal pod budnom prismotrom i da sada ne postoji nikakva opasnost da bi ovo oružje moglo biti stavljeno van kontrole - izjavio je Gatilov, a objavljeno je na zvaničnom sajtu ruske diplomatije.
On je naglasio da tijesno sarađuju sa sirijskim vlastima kada je riječ o bezbjednosti hemijskog naoružanja.
Ruski zvaničnik je podsjetio da među sirijskom opozicijom ima pripadnika terorističkih organizacija, uključujući i pripadnike Al Kaide te da zbog toga postoji strah da bi ovo oružje moglo pasti u njihove ruke.
Više od 200.000 stanovnika napustilo je Siriju, bježeći od nasilja, navodi se u saopštenju Visokog komesarijata UN za izbjeglice.
Broj izbjeglica premašio je predviđanja, jer se vjerovalo da će do kraja godine Siriju napustiti ukupno 185.000 stanovnika, navodi se u saopštenju.
U tekstu se navodi da je u susjednim regionima razmješteno 202.512 izbjeglica, prenosi agencija Rojters.
U toku ove sedmice u Turskoj, Libanu, Iraku i Jordanu registrovan je dolazak dodatnih 30.000 ljudi iz Sirije.
Turska je saopštila da je u posljednja 24 časa registrovano još 3.500 Sirijaca dok u ovoj zemlji ima više od 78.000 izbjeglica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.