Si: Prioritet okončanje rata u Ukrajini što prije

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Reuters

PEKING- Kineski predsjednik Si Đinping tokom današnjeg video sastanka sa američkim predsjednikom Džozefom Bajdenom naglasio je da je neophodno da se rat u Ukrajini okonča što je moguće prije, prenosi Rojters pozivajući se na kineske državne medije.

„Sada su glavni prioriteti nastavak dijaloga i pregovora, izbegavanje civilnih žrtava, sprečavanje humanitarne krize, prekid borbi i okončanje rata što je prije moguće“, rekao je Si Bajdenu u video pozivu.

Sve strane treba da zajednički podrže dijalog i pregovore između Rusije i Ukrajine, dok bi SAD i NATO takođe trebalo da vode pregovore sa Rusijom kako bi riješili „suštinu“ ukrajinske krize i otklonili bezbjednosne probleme i Moskve i Kijeva, poručio je kineski predsjednik.

Si je rekao i da sukobi i konfrontacije poput ukrajinskog nisu u interesu bilo koga, javili su kineski državni mediji.

Prema riječima kineskog predsednika, međudržavni odnosi „ne bi trebalo da dolaze u situaciju da strane počnu da koriste oružje jedna protiv druge”, prenosi TAS S.

Ranije je američki državni sekretar Entoni Blinken rekao da će Bajden tokom video-konferencije jasno staviti do znanja Pekingu da će snositi odgovornost u slučaju pružanja pomoći Moskvi u vezi sa situacijom u Ukrajini.

Video poziv američkog i kineskog lidera trajao je skoro dva sata, saopštila je kineska televizija, a održan je u zatvorenom formatu, sa fokusom na niz ključnih pitanja, među kojima je i situacija u Ukrajini.

Kineski predsjednik se tokom ovog razgovora založio za održavanje mira i pozvao američkog predsjednika da uloži dodatne napore u cilju normalizacije odnosa između Kine i SAD, navodi TAS S.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.