Foto: „Šarli ebdo“ obilježiće 10 godina od napada specijalnim izdanjem
PARIZ - Francuski satirični nedjeljnik "Šarli ebdo" obeležiće ove sedmice 10 godina od napada na svoju redakciju, kada je ubijeno 12 ljudi, specijalnim izdanjem magazina.
Danas su objavljeni dijelovi tog izdanja od 32 stranice, preneo je Rojters.
Urednik časopisa Loran Suriso, koji je preživeo napad, napisao je u uvodniku specijalnog izdanja da su danas vrijednosti za koje se zalaže "Šarli ebdo", kao što su humor, satira, sloboda izražavanja, ekologija, sekularizam, feminizam, između ostalih, ugrožene više nego ikada.
Suriso je takođe istakao da su humor, satira i karikatura manifestacije optimizma.
Francuski politički lideri prisustvovaće sutra događajima kojima će biti obilježeno 10 godina od napada na redakciju nedjeljnika "Šarli ebdo".
Napad se dogodio 7. januara 2015. godine kada su dvojica maskiranih naoružanih napadača upali u sjedište satiričnog lista "Šarli ebdo" u Parizu i otvorili vatru, te ubili 12 ljudi, uključujući desetoro zaposlenih i dva policajca, a ranili 11 drugih osoba.
Napadače, braću Šerifa i Saida Kuašija, likvidirala je policija tri dana kasnije.
Povod za napad bile su karikature proroka Muhameda koje "Šarli ebdo" često objavljuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.