Foto: SAD se sjećaju napada koji je šokirao svijet
Njujork - Amerikanci danas svečanom ceremonijom obilježavaju 14. godišnjicu terorističkih napada na Njujork i Vašington.
Sjećanje na napade 11. septembra na Svjetski trgovinski centar obilježavaju sve države SAD u vidu Patriotskog dana, državnog nacionalnog dana sjećanja na skoro 3.000 žrtava tog terorističkog napada.
Uoči obilježavanja ovog dana američki predsjednik Barak Obama je rekao da "čak i najmanji čin sjećanja i dobrote predstavlja način da se oda pošta onima koje smo izgubili, način da ojačamo duh zajedništva koji je nastao nakon 11 septembra".
U napadima na kule Svjetskog trgovinskog centra u Njujorku i Pentagon u Vašingtonu, kao i u obaranju četvrtog otetog aviona u Pensilvaniji, poginulo je 2.977 ljudi. Terorističke napade izvršili su pripadnici "Al-Kaide".
Akcija 19 pripadnika "Al-Kaide" počela je tako što su oteli četiri putnička aviona koji su uzletjeli sa aerodroma u Bostonu, Njujorku i Vašingtonu.
Otmičari su ušli u kabine aviona i, koristeći noževe za sječenje papira, koje su prošvercovali u avion, ubili pilote i preuzeli kontrolu nad letjelicama. Prvi avion "Amerikan erlajnza" je u 8.46 časova udario u sjevernu kulu STC. Nedugo potom drugi oteti avion kompanije "Junajted" udario je u južnu kulu, a treći oteti avion u sjedište Pentagona. Iz kula "Bliznakinja" u Njujorku svega je 20 ljudi, koji su bili na spratovima iznad mjesta udara, uspjelo bezbjedno da napusti zgrade prije nego što su se urušile. Među žrtvama 11. septembra bilo je i 372 stranaca, među kojima i jedan državljanin Srbije. Ogromne žrtve pretrpjeli su njujorški vatrogasci, čijih je 343 kolega poginulo u padu "Bliznakinja", dok su pokušavali da pomognu povrijeđenima da napuste zgrade. Kasnije su odgovarajuće službe SAD ocijenile da je "mozak" napada koji su se dogodili bio Halid Šeik Muhamed. Poslije opsežne potrage on je uhvaćen marta 2003. godine u Pakistanu, a u februaru 2008. godine optužen je za ratni zločin.
Komandosi američke vojske izveli su u proljeće 2011. godine prepad na jedno imanje u Pakistanu gdje se krio Osama bin Laden, optužen da je odgovoran za terorističke napade na SAD, i likvidirali ga, o čemu je Barak Obama izvijestio naciju i cijeli svijet.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.