Foto: SAD: Novi potezi za pregovore s talibanima
Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Baraka Obame razmatra novi potez u ponovo otvorenim mirovnim pregovorima sa talibanima u Avganistanu, kojim bi se nekoliko talibana zatvorenih u vojnom zatvoru u Guantanamu na Kubi premjestilo u zatvor u Avganistanu, saopštili su Avganistanski i američki zvaničnici agenciji AP.
Prema ovom prijedlogu, neki od boraca ili ljudi povezanih sa njima koji su uhvaćeni tokom prvih dana američke invazije na Avganistan 2001. godine, a potom zatvoreni u Guantanamu kao neprijateljski borci, mogli bi biti premješteni iz američke kontrole, ali ne i oslobođeni.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton i drugi zvaničnici kazali su kako su, „iako grozni, pregovori sa talibanima najbolji način da se okonča rat koji se odužio".
Novi kompromis trebao bi povećati kredibilitet Avganistanske vlade koju podržavaju SAD. Predsjednik Hamid Karzai i američki zvaničnici pokušavaju vratiti talibane za pregovarački sto kako bi se napravio mirovni sporazum između vlade u Kabulu i pobunjenika, čiji je centar u Paštunu, čime bi se okončao rat za koji su američki komandanti kazali da se ne može dobiti samo ratovanjem.
Talibani su uvijek bili nezainteresovani za pregovore s Karzaijevom vladom, govoreći da SAD drže efektivnu kontrolu u Avganistanu. Obamina administracija je postavila rok do 2014. godine da povuče svoje snage, a prije toga pokušava podstaći razgovore među Avganistancima.
Prema novom prijedlogu, zatvoreni u Guantanamu bili bi prebačeni u pritvor u sklopu zračne baze Bagram, najveće američke vojne baze u Avganistanu, naveli su zvaničnici obje Vlade.
Zatvor je unutar sigurnosnog kruga koji je uspostavila američka vojska i za sada je pod kontrolom SAD-a. Trebao bi preći u Avganistanske ruke u septembru.
Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti jer je ova tema još u pregovorima i nije napravljena bilo kakva ponuda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.