Foto: Rafali za borbu protiv dronova uvode vođena raketna zrna
BEOGRAD – Francuska je započela ispitivanje novog naoružanja višenamjenskog borbenog aviona Rafal namijenjenog za dejstvo po dronovima, sudeći prema fotografijama i objavama na društvenim mrežama, piše portal „Tango siks“ (Tango Six).
Kako navodi taj portal, umjesto skupih raketa vazduh–vazduh, za dejstvo po dronovima koristiće se daleko jeftinija vođena raketna zrna.
U prethodnih nekoliko sedmica u francuskim medijima dosta se pisalo o tome koliko je skupo koristiti rakete vazduh–vazduh MICA, čija se cijena kreće od 600 hiljada do milion evra za obaranje dronova klase Šahid 136, koji koštaju svega nekoliko hiljada evra.
Nedavno je fotografisan primjerak palubne varijante Rafala (Rafal M) sa podvješenim dvanaestocijevnim saćastim lanserima Telson 12 JF, koje je razvila kompanija „TDA Armaments“, podružnica kompanije Tales.
Takođe se može primijetiti i nišansko-navigacijski kontejner TALIOS, koji ima mogućnost obilježavanja ciljeva.
Avion je uočen u rejonu vazduhoplovne baze Istr, u kojoj se nalazi letno-ispitni centar kompanije Daso, što navodi na zaključak da su u toku ispitivanja jeftinog rješenja za borbu protiv besposadnih letjelica (C-UAS), koje francuske vazduhoplovne i kosmičke snage razmatraju od jeseni prošle godine.
Interesantno je da je potvrda o integraciji tog naoružanja stigla gotovo istovremeno.
Samo dan ranije, direktor agencije DGA Patrik Paju pred Nacionalnom skupštinom Francuske izjavio je da je „pokrenut proces dorade Rafala raketama koje su mnogo jeftinije od raketa MICA“, kao i da će ova vrsta naoružanja biti spremna za upotrebu na ljeto ove godine.
Da će Francuzi uraditi isto što i Amerikanci, koji su svoje taktičke višenamjenske borbene avione za potrebe uništavanja dronova prvi naoružali vođenim raketnim zrnima, moglo se vidjeti na prošlogodišnjem vazduhoplovnom sajmu na aerodromu Burže kod Pariza.
Tada su se, pored demonstratora Rafala F5, nalazili izloženi dvanaestocijevni saćasti lanser Telson 12 JF, kao i laserski vođeno raketno zrno Akuleus-LG kalibra 68 milimetara, mase devet kilograma i dometa šest kilometara.
Ove rakete već se nalaze u naoružanju borbenih helikoptera Tigar iz sastava francuske armijske avijacije i izvedene su iz nevođenih raketnih zrna istog kalibra.
Isti koncept primijenile su SAD, koje su avione F-15 i F-16 naoružale laserski vođenim raketama APKVS II kalibra 70 milimetara (izvedenim iz nevođenih Hydra 70), koje su nedavno uočene i kod britanskih Tajfuna.
Posade francuskih Rafala bile su angažovane tokom nedavnog konflikta na Bliskom istoku, kako u odbrani francuskih baza, tako i vazdušnih prostora UAE i Jordana.
Oboreno je na desetine iranskih dronova, za šta je utrošeno mnogo skupih raketa.
Kako piše „Tango siks“, Francuzi razmatraju da i lovce-bombardere Miraž-2000D RMV takođe koriste za borbu protiv dronova, prenosi TANJUG.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.