Foto: Radijacija stigla do Evrope
TOKIO, REJKJAVIK - Radijacija, koja predstavlja posljedicu udesa nuklearne elektrane u Japanu, stigla je i do Evrope. Islandski zvaničnici su saopštili da su nad ovom zemljom registrovane "veoma male količine" nuklearnih čestica, koje, po svoj prilici, potiču iz Japana, dok njemačko savezno Ministarstvo za ekologiju smatra da bi radioaktivne čestice mogle da stignu i do srednje Evrope.
Poslije izvještaja o povećanom nivou radioaktivnosti iznad Japana, porasla je zabrinutost zbog mogućih posljedica nuklearnog incidenta po čitav svijet. Služba za kontrolu životnih namirnica SAD najavila je stroge propise za uvoz namirnica i Japana, a Evropljani sa zabrinutošću prate širenje radioaktivnosti.
Francuska takođe očekuje da će radioaktivnost svakog časa stići do nje, dok Britanija vjeruje da će se sa nuklearnim česticama suočiti tek za nekoliko dana.
Mreža od 63 kontrolne stanice širom Pacifika, Sjevernog Atlantika i Sjeverne Amerike mjeri prisustvo radioaktivnog jodina u tragovima.
Organizacija za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih proba UN, sa sjedištem u Beču, koja je zadužena za praćenje radijacije nastale zbog nuklearnih incidenata i eksplozija, potvrđuje prisustvo nuklearnih čestica iz Japana nad Rejkjavikom, ali tvrdi i da nivo ove radijacije iznosi samo oko jednog milionitog dijela prirodne radijacije u okruženju i da zasad ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje.
Nivo radijacije nad Tokiom je od zemljotresa narastao deset puta, a prisustvo nuklearnih čestica iz Japana ustanovljeno je i nad Kalifornijom i Vašingtonom.
U međuvremenu, crni dim se izdiže iznad trećeg bloka havarisane atomske centrale "Fukušima 1" u Japanu, pa su radnici koji nastoje da uspostave kontrolu nad njom ponovo evakuisani, saopštila je juče uprava centrale. Područje "Fukušime" pogodio je zemljotres od 4,7 stepeni Rihterove skale, a za sada nema izvještaja o šteti.
Utvrđeno je da je koncentracija radioaktivnih materija u vodi za piće u Tokiju dvostruko veća od nivoa koji je dozvoljen za novorođenčad, rekli su zvaničnici Biroa za vodoprivredu u glavnom gradu Japana.
Prema riječima zvaničnika kompanije "Tokio elektrik pauer", evakuacija iz centrale "Fukušima 1" je privremena, a predstavnik nacionalne agencije za nuklearnu bezbjednost Hidehiko Nišijama je izjavila da uzrok pojave dima nije poznat.
Radnici su uspjeli da dovedu električnu energiju do svih šest reaktora i sinoć su upalili svjetla u trećem bloku centrale - prvi put od 11. marta.
Novi zemljotresiNovi zemljotresi uzdrmali su u srijedu ujutro sjeveroistočni dio Japana, gdje se japanske vlasti bore da zauzdaju oštećenu nuklearnu elektranu, javile su agencije. Agencija navodi da nije izdato upozorenje za cunami. Televizija NHK je objavila da je kompanija "Tokio elektrik pauer", koja upravlja oštećenom nuklearkom "Fukušima" saopštila da nije primila izvještaje da je najnoviji zemljotres oštetio ugroženo postrojenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.