Foto: Putin: Nova ruska snažna armija
Moskva -- Premijer Rusije i predjsednički kandidat Vladimir Putin u autorskom tekstu najavljuje stvaranje nove profesionalne i visoko obučene ruske armije.
U tekstu za dnevni list Rosijskaja gazeta, premijer Putin je ocijenio da je razvojni potencijal bivše vojne strukture SSSR potpuno iscrpljen, i da je dalje oslanjanje i ulaganje u nju besmisleno. U obimnom članku „Biti snažan: Garancija za bezbednost Rusije", Vladimir Putin iznosi planove za stvaranje nove profesionalne i visoko obučene ruske armije, poslije 30 godina pauze.
Dajući analizu odnosa u svijetu, premijer Rusije ističe i to da ni pod kojim uslovima Rusija neće odustati od potencijala strateškog odvraćanja i da će ga dodatno ojačati.
„Ne možemo da jačamo naše međunarodne pozicije, razvijamo privredu, demokratske institucije, ako ne budemo u stanju da zaštitimo Rusiju, i ako ne procjenimo rizike mogućeg reagovanja na ove ili one prijetnje", navodi Putin u svom predizbornom tekstu.
Vladimir Putin navodi da je usvojen i da će biti sproveden program razvoja i modernizacije Oružanih snaga i vojne industrije, kao i da će u tu svrhu do kraja decenije biti uloženo 23.000 milijardi rubalja (575 milijardi evra).
„Ovo nije militarizacija ruskog budžeta. Zapravo, novac koji ćemo da izdvojimo je plaćanje računa za godine kada su vojska i mornarica bile hronično slabo finansirane, dok su druge zemlje uvećavale svoju vojnu snagu", objašnjava Putin.
„Nikoga ne smijemo da dovodimo u iskušenje zbog svoje slabosti", dodaje ruski premijer u tekstu za Rosijsku gazetu (Rossiйskaя gazeta).
Jačanje odbrambene sposobnosti zemlje Vladimir Putin planira putem tehničkog snabdjevanja armije, razvijanja metoda prognoziranja budućih prijetnji, davanjem socijalnih garancija vojsci, i poboljšavanjem ugleda Oružanih snaga.
On ocijenjuje da je „vjerovatnoća globalnog rata nuklearnih sila jednih protiv drugih mala, jer bi to značilo kraj civilizacije", uz primjedbu da je to nasljeđe ranijih generacija, ali da se primenom današnje tehnologije i „pametnog oružja" promenio i način ratovanja.
Premijer Putin je ukazao i na to da novi lokalni i regionalni ratovi traju, kao i pokušaji da se prenesu na granice Rusije, a da su devalvirani i uništeni osnovni principi međunarodnog prava.
„Rusija u takvim okolnostima ne može da se osloni samo na diplomatske i ekonomske metode u riješavanju konflikta", naveo je ruski premijer, uz naglasak na to da je za bezbjednost zemlje neophodno da obavještajne i druge agencije budu spremne da brzo reaguju u odbrani zemlje.
Moraju postojati mehanizmi reagovanja ne samo na postojeće opasnosti, već se mora gledati „iza horizonta" 30 do 50 godina unapred, objašnjava dugogodišnji ruski državnik.
Vladimir Vladimirovič Putin je najavio i obnovu mornarice „u punom smislu", naročito na sjeveru i Dalekom istoku, navodeći da su velike sile već započele aktivnosti u vezi sa Arktikom, što je ocjenio kao izazov ruskim interesima u tom regionu.
„Do 2020. godine procenat novog naoružanja u ruskoj armiji treba da bude najmanje 70%. Što se tiče ostalih sistema u upotrebi, oni će biti podvrgnuti temeljnoj modernizaciji", navodi predsjednik ruske vlade.
Oružane snage će raspolagati sa: 400 novih interkontinentalnih balističkih raketa, 20 podmornica, 50 brodova, 100 satelita, 600 aviona (računajući i letjelice pete generacije), 28 raketnih pukova sa sistemima S-400, 2.300 tenkova i 17.000 modernih vozila.
Kada je riječ o sastavu vojnih kadrova, Vladimir Putin je ocijenio da samo dobro obučeni vojnici i starješine sa visokim nivoom opšteg obrazovanja i kulture mogu da primjenjuju najsavremenije sisteme naoružanja. Vojna lica moraju da uživaju kompletan paket socijalne sigurnosti koji odgovara njihovoj odgovornosti, podsjeća predsjednik Vlade Rusije.
Vojska treba da bude profesionalna, ali muškarci treba da uvek budu spremni za odbranu zemlje, ocjenjuje Vladimir Vladimirovič Putin, najavljujući značajne organizacione izmjene u strukturi rezervnog vojnog sastava i stanove za nekadašnje vojnike.
Vladimir Vladimirovič Putin (Vladimir Vladimirovič Putin), koji se smatra glavnim favoritom za pobjedu na predstojećim predsjedničkim izborima, koji se održavaju 4. marta, ne učestvuje na tribinama i u javnim debatama sa ostalim kandidatima, ali već šest sedmica svakog ponedeljka iznosi svoj program u pisanoj formi, objavljujući autorske tekstove na različite teme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.