Foto: Prijetnja i poziv na pregovore
VAŠINGTON, TEHERAN - Američki predsjednik Barak Obama uputio je tajno pismo iranskom vrhovnom lideru ajatolahu Ali Hameneiju u kojem je pozvao na direktne razgovore između SAD i Irana, ali je isto tako i upozorio Teheran da ne zatvara Ormuski moreuz, izjavio je juče poslanik u iranskom parlamentu Ali Motahari.
Iran je ranije zaprijetio da će zbog novih američkih sankcija zatvoriti veoma važan pomorski put za naftne tankere. SAD i Iran su u sporu u vezi sa namjenom nuklearnog programa.
Motahari je otkrio sadržaj pisma nekoliko dana nakon što je Obamina administracija saopštila da je upozorila Iran putem javnih i privatnih kanala da je protiv svakog postupka koji je prijetnja za protok nafte iz Persijskog zaliva.
- Obama u pismu poziva na direktne razgovore sa Iranom. Navedeno je i da zatvaranje Ormuskog moreuza za Vašington znači crvenu liniju. U prvom dijelu pisma su prijetnje, dok se u drugom nudi dijalog - rekao je Motahari, a prenijela iranska novinska agencija Fars.
Portparol iranskog Ministarstva inostranih poslova Ramin Mehmanparast potvrdio je da je Teheran primio pismo i da je u toku razmatranje mogućeg odgovora.
Bijela kuća nije željela da potvrdi da je pismo poslato.
U međuvremenu, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano izjavio je da je njegova dužnost da upozori svijet na sumnjive aktivnosti Irana koje ukazuju na mogućnost da ta zemlja pokušava da napravi atomsku bombu.
- Na osnovu saznanja kojima raspolažemo imamo razloga da sumnjamo da Iran pokušava da napravi atomsku bombu i mi želimo da provjerimo sve što bi moglo imati vojnu dimenziju - kaže Amano.
On je, u intervjuu njemačkom izdanju "Fajnenšel tajmsa" rekao da će IAEA nastaviti da vrši pritisak na Teheran i da će u razgovorima sa Iranom sljedećeg mjeseca insistirati na njegovoj apsolutnoj saradnji.
Tenzije između Irana i Zapada zbog iranskog nuklearnog programa su skočile u novembru kada je IAEA objavila izvještaj u kome je navela da ima obavještajne podatke o tome da Teheran pokušava da napravi atomsku bombu.
Iran, međutim, tvrdi da je jedina svrha njegovog nuklearnog programa proizvodnja električne energije.
Američki sekretar odbrane Leon Paneta izjavio je juče da je američka vojska potpuno spremna da se suoči sa svakom prijetnjom Irana.
Paneta je istakao da zasad nisu preduzeti konkretni koraci kako bi se pojačale američke snage u regionu, ističući da je diplomatsko rješenje sa Iranom i dalje moguće.
Iranski ministar spoljnih poslova Ali Akbar Salehi apelovao je juče na Zapad da dobro razmisli prije nego što uvede embargo na izvoz nafte zbog situacije oko Ormuskog moreuza.
- Ne podržavamo sankcije i pozivamo Zapad da dobro razmisli prije nego što preduzme takve mjere - rekao je on turskom televizijskom kanalu NTV.
On je dodao da je Iran navikao na embargo, podsjetivši da su sankcije na snazi već 12 godina.
- Nama ne trebaju Amerikanci ili Britanci da osiguraju bezbjednost u Persijskom zalivu - rekao je on upozoravajući zemlje u regionu da ne dovode sebe u opasnost.
Iranski šef diplomatije potvrdio je spremnost Teherana da nastavi šestpartitne pregovore sa međunarodnim posrednicima o nuklearnom programu Irana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.