Policija rastjerala demonstrante

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Policija rastjerala demonstrante

OUKLEND, ATLANTA - Policija u američkim gradovima Ouklend i Atlanta rastjerala je demonstrante pokreta "Okupirajmo Volstrit", a mjesta na kojima su oni bili podigli svoje šatore raščišćena su.

Kako javljaju američki mediji, do te akcije policije koja se dogodila u noći između srijede i četvrtka, u punoj opremi za razbijanje protesta, došlo je poslije sve većih žalbi stanovnika, vlasnika radnji i gradskih zvaničnika zbog bezbjednosti i čistoće.  

U Ouklendu (Kalifornija) bilo je haotičnih scena, u kojima je policija ispaljivala suzavac na demonstrante koji su pokušali da ponovo podignu šatore na mjestu odakle su otjerani u utorak.

Policija je morala da upotrijebi suzavac. Dva policajca su povrijeđena, pošto je iz mase na njih bacano kamenje. Policija je procijenila da je u jednom trenutku bilo oko hiljadu demonstranata, a uhapšeno je njih stotinu.

U Atlanti (Džordžija) helikopteri su letjeli iznad mjesta u centru grada gdje su se utaborili članovi pokreta, pomažući akciju policije na terenu u kojoj je uhapšeno 50 demonstranata, koji nisu htjeli da napuste to mjesto.

Pokret "Okupirajmo Volstrit" pokrenut je 17. septembra u Njujorku, kao znak protesta protiv pohlepe finansijskog kapitala, korupcije političara i društvenih nepravdi. Odatle su se protesti proširili na mnoge američke gradove.

Amerikancima koji su na listi od pet odsto onih s najmanjim zaradama prihodi su u posljednje tri decenije porasli za manje od 20 procenata.

Prihodi 60 odsto onih koji su u sredini liste u istom periodu su povećani nešto manje od 40 odsto. Pet odsto onih na vrhu ljestvice primanja u istom periodu zabilježili su povećanje prihoda od 65 odsto.

Ali, i to je malo u poređenju s porastom prihoda onih jedan odsto na vrhu - njihovi prihodi povećani su 275 odsto.

Šatori i buka

Sljedbenici pokreta su u parku nedaleko od Volstrita podigli šatore, gdje provode 24 sata dnevno. Stanovnici i poslovni ljudi na donjem Menhetnu već neko vrijeme traže da se prestane sa skupovima u tom parku, gdje demonstranti prave buku i ostavljaju smeće po okolnim ulicama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.