Foto: Pjongjang: Uspio nuklearni test
Pjongjang - Sjeverna Koreja saopštila da je uspješno izvršila svoj treći podzemni nuklearni test. Taj akt izazvao burne reakcije u svijetu i regionu.
Potvrda o nuklearnom testu došla je tri sata pošto su uočene seizmičke aktivnosti kod poligona Sjeverne Koreje za nuklearno testiranje.
Zvanična novinska agencija KCNA javila je da je upotrebljena "minijaturna i lakša nuklearna naprava veće eksplozivne snage nego ranije" i da je proba izvedena na "bezbjedan i savršen način", preneo je Rojters.
Odmah nakon potvrde o nuklearnom testu Sjeverne Koreje stigle su i oštre reakcije iz svijeta. Savet bezbednosti UN održaće danas vanrednu sednicu.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun osudio je nuklearnu probu Pjongjanga kao "duboko destabilizirajući" potez, saopštio je njegov portparol. "To je jasno i teško kršenje rezolucija Savjeta bezbjednosti", prenio je njegov portparol Martin Nesirki.
Reagovala je i Bijela kuća, iz koje je poručeno da je sjevernokorejska nuklearna proba "izuzetno provokativan potez" koji ugrožava bezbjednost SAD i mir u
svijetu.
U saopštenju, američki predsjednik Barak Obama obećao da je da će "nastaviti s preduzimanjem koraka neophodnih za samoodbranu" SAD i njenih saveznika i pozvao međunarodnu zajedicu da preduzme "brze i jasne korake".
Obama je istakao da nuklearne probe "ne čine Sjevernu Koreju bezbjednijom", već, kako je naveo, Pjongjang "željom za oružjem za masovno uništenje sve više izoluje i osiromašuje svoj narod".
Evropska unija i NATO su u odvojenim saopštenjima najoštrije osudili jučerašnju sjevernokorejsku nuklearnu probu i upozorili da to predstavlja prijetnju miru u Jugoistočnoj Aziji.
EU najoštrije osudjuje ovu probu, koja je još jedan korak ka sticanju nuklearnog kapaciteta i poziva sjevernokorejske vlasti da se uzdrže od daljih provokacija, poručila je Visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton u saopštenju za medije.
Visoka predstavnica je upozorila da takvo ponašanje ugrožava mir na Korejskom poluostrvu i da je u suprotnosti sa Rezolucijom 2087 koja
je prošlog mjeseca jednoglasno usvojena u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.
Ešton je sem toga pozvala Sjevernu Koreju da se vrati pregovaračkom procesu u cilju uspostavljanja regionalne stabilnosti.
Sjevernoatlantski savjet je u slično intoniranom saopštenju konstatovao da je razvijanje oružja za masovno uništenje ozbiljna pretnja miru i odraz kontinuiranog prkosa sjevernokorejskih vlasti kako SB UN, tako i široj međunarodnoj zajednici.
Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg osudio je sjevernokorejsku nuklearnu probu i pozvao Savjet bezbjednosti da na nju "snažno reaguje".
"Oštro osuđujem taj čin koji krši rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1718, 1874 i 2087", naveo je Hejg u saopštenju.
Velika Britanija će "početi hitne konsultacije sa svojim partnerima u Savjetu bezbjednosti UN i pozvati ih na snažnu reakciju na posljednje događaje".
Sjevernokorejsku nuklearnu probu je osudili su i Moskva i Tokio, ocjenom da ona krši rezolucije UN.
Rusija je apelovala na Sjevernu Koreju da prekine "nezakonite aktivnosti" i da poštuje odluke Savjeta bezbjednosti UN, saopštilo je danas rusko ministarstvo spoljnih poslova.
Moskva insistira da Pjongjang treba u potpunosti da odustane od raketnog programa i da ponovo pristupi Sporazumu o zabrani širenja nuklearnog naoružanja, navodi se u saopštenju.
"Izvodeći nuklearnu probu, Pjongjang je ponovo ignorisao međunarodne norme i pokazao da ne poštuje odluke Savjeta bezbjednosti", dodaje se u tekstu.
Ta proba "krši niz rezolucija Savjeta bezbjednosti UN. To je za žaljenje i oštro ćemo protestovati zbog nje", kazao je japanski premijer Šinzo Abe pošto je Pjongjang potvrdio da je obavio probu.
"Osuđujemo te poteze Sjeverne Koreje i smatramo, kao što je bio slučaj i nakon ranijeg lansiranja balističke rakete, da je riječ o kršenju rezolucija Savjeta bezbjednosti UN", kazao je agenciji Interfaks neimenovani ruski diplomatski izvor.
Sjeverna Koreja saopštila je da je jutros izvela podzemnu nuklearnu probu na lokaciji na sjeveroistoku zemlje, dok su američki seizmolozi registrovali potres snage 4,9 stepeni Rihtera.
Testiranje minijaturne nuklearne bombe moglo bi dovesti Pjongjang korak bliže cilju da izgradi nuklearnu bojevu glavu dovoljno malu da na raketi dugog dometa može da ugrozi SAD, ocjenjuju agencije.
Pošto je Sjeverna Koreja 12. decembra 2012. lansirala raketu dugog dometa i poslala satelit u svemir, Savjet bezbjednosti UN, uključujući i Kinu, pod pritiskom SAD, Južne Koreje i Japana, usvojio je rezoluciju kojom su Pjongjangu uvedene nove sankcije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.