Peking uvodi sistem par-nepar za automobile

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Peking uvodi sistem par-nepar za automobile

Vlasnici automobila u Pekingu uskoro će tokom težih zagađenja vazduha, koja potraju tri uzastopna dana, moći svoja vozila da koriste samo svakog drugog dana, po sistemu par-nepar, objavili su u četvrtak kineski državni mediji.

Kineska prestonica često je "zaogrnuta" zagušujućim smogom, za koji su glavni krivci industrijski pogoni i automobili. Odluka o primjeni par-nepar sistema odobrena je u srijedu 16. oktobra, a na gradskim vlastima je da sada otpočnu s njenom primjenom.

Prema pisanju državnog glasila Čajna dejli, više od četvrtine od 20 miliona stanovnika Pekinga posjeduje automobil. Neki stanovnici Pekinga smatraju da bi par-nepar sistem trebalo da bude uveden za stalno, dok drugi ističu da je infrastrutura javnog saobraćaja u gradu nedovoljna da bi nadomjestila ograničenje korišćenja automobila.

Par-nepar sistem već je primenjivan u Pekingu tokom Olimpijade 2008, a potom neko vrijeme i 2011. godine. Korišćenje automobila u Pekingu je i sada ograničeno tako što se svako vozilo tokom radne nedjelje isključuje iz saobraćaja na po jedan dan, na osnovu posljednje cifre broja na registarskoj tablici. Svakog radnog dana predviđena je zabrana za po dva cifre.

Nabavka automobila u Kini je u takvom porastu da je u martu tek svaki 80. podnosilac zahtjeva dobijao registarsku tablicu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.