Foto: Ova žena je organizatorka pokolja u Najrobiju!
London, Najrobi - Grupom napadača koja je u kenijskom šoping centru ubila 68 ljudi komanduje 29-godišnja Samanta Lutvajt (Lewthwaite), "bijela udovica" Žermanea Lindsaja, jednog od napadača koji su se 7. 7. 2005. raznijeli tokom terorističkih napada u Londonu, tvrdi britanski tabloid Daily Mail.
List piše da je i njeno ime militantna grupa al-Šabab objavila na Twitteru, zajedno s imenima još osmoro zapadnjaka za koje tvrdi da sudjeluju u napadu u Nairobiju.
Među napadačima su, prema tvrdnjama te grupe povezane s Al Kaidom i londončani Liban Adam (23) i Ahmed Nasir Širdoon (24).
I pripadnici kenijske vojske primijetili su Lutvajt.
- Sve kontrolira ta muzungu (bijela) žena. Ona im naređuje što da rade. Približavamo im se – rekao je jedan vojnik.
Irski Independent piše da je Lutvajt apravo porijeklom Irkinja, koja je 2005., tada još u tinejdžerskoj dobi, nekoliko sedmica nakon napada u Londonu zajedno s dvoje djece koje je imala s jednim od londonskih bombaša – nestala.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.