Foto: Vikipedija
BERLIN - Njemačko tužilaštvo saopštilo je danas da je obustavilo istragu protiv bivšeg čuvara u nacističkom logoru nakon što je on odbio da bude ispitan poslije izručenja iz SAD.
Fridrih Karl Berger (95) stigao je u rodnu Njemačku u februaru nakon što je deportaciju naredio sud u Memfisu prošle godine.
Tužilaštvo u gradu Cele saopštilo je tada da je on rekao njemačkoj policiji da je u principu spreman da odgovori na pitanja tužilaca u prisustvu svog advokata.
Američki imigracioni sudija naredio je njegovo izručenje nakon što je utvrdio da je Berger dobrovoljnim služenjem kao naoružani čuvar u koncentracionom logoru Mepen pomogao u progonu koji su vršili nacisti.
Sud je utvrdio da su zatvorenici u Mepenu u zimu 1945. godine držani u “užasnim” uslovima i da su bili primoravani na rad na otvorenom “do tačke iscrpljivanja i smrti”, prenio je AP.
Berger je priznao američkim istražiocima da je nekoliko mjeseci služio u Mepenu kao čuvar pred kraj rata, ali da nije prisustvovao zlostavljanju ili ubistvima.
Sud u Memfisu zaključio je da je on pomagao čuvarima u logoru tokom prisilne evakuacije koja je trajala blizu dvije sedmice i da je za to vrijeme nastradalo 70 ljudi.
Berger je po dolasku u Njemačku dobio branioca.
Advokat je rekao, poslije konsultacija sa Bergerom, da njegov klijent “nije dostupan” za ispitivanje u svojstvu osuminjičenog.
Tužilaštvo u Celeu saopštilo je da nije u stanju da potvrdi navode o Bergeru i istraga je sada zatvorena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.