Obama pobjednik posljednje debate, ali… FOTO

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Obama pobjednik posljednje debate, ali… FOTO

Boka Raton - Američki predsjednik Barak Obama ostavio je bolji utisak tokom treće i posljednje debate o spoljnoj politici u odnosu na svog protivkandidata Mita Romnija, prenose agencije.

Obama je u drugoj uzastopnoj debati uspio da nadmaši republikanskog konkurenta Mita Romnija, čime se njegova kampanja donekle izvukla iz letargije u kojoj se nalazila duže vrijeme, ali nastup američkog predsjednika nije bio ni izbliza dovoljno ubjedljiv da bi riješio ishod izbora.

Za razliku od debate u Njujorku, gdje je Obama bio “ratnički” raspoložen, na Floridi je djelovao kao univerzitetski profesor, što će mu, nema sumnje, oduzeti izvjestan broj glasova, mada je prema anketi Si-Bi-Esa iz ovog duela izašao kao pobjednik, ili konkretno: Obama 53 odsto, Romni 23 odsto, dok je 24 odsto ispitanika ishod proglasilo neriješenim.

Si-En-Enova anketa pokazala je, takođe, pobjedu Obame, rezultatom 48:40.

- Znam da niste bili u poziciji da uistinu i sprovodite spoljnu politiku, ali ste bili u krivu svaki put kada ste ponudili mišljenje - poručio je Obama republikanskom rivalu u jednoj od ukupno dvije situacije u kojima su se njihova mišljenja sukobila.

Suštinski, Romni je sve vrijeme pokušavao da izbjegne raspravu o spoljnoj politici, nstojeći da debatu skrene u “prijateljskije” vode poput ekonomije i zapošljavanja.

Ipak, u nekoliko je navrata podržao Obaminu politiku, posebno prema Avganistanu u Pakistanu, navodeći, ipak, da bi “učinio mnogo više i bolje”.

Dozu živosti u debatu unio je Obamin odgovor na Romnijevu opasku da američke oružane snage imaju sve manje brodova i borbenih aviona.

- Imamo i sve manje bajoneta i konja, ali imamo brodove na koje mogu da slijeću avioni i plovila koja mogu da zarone i zovu se podmornice - odgovorio je Obama, tvrdeći da je njegova odbrambena politka zasnovana na dogovorima sa komandantima oružanih snaga. 

Suštinski, stavovi rivala za mjesto u Bijeloj kući suočili su se u prilično dosadnoj debati, tokom koje se ponavljali slogane vezane za ekonomiju, dok su spoljnopolitička pitanja mahom ostala netaknuta u talasu opštih mjesta o opasnostima koje prijete od radikalnog islamizma, iranskog nuklearnog programa, ili nelojalne poslovne konkurencije koju predstavlja Kina.

Mit Romni je upozorio na opasnosti koje prijete Americi od radikalnih islamista u Libiji, Maliju...

Romni je naročito oštar bio prema Kini, rekavši da Peking godinama ne igra po istim pravilima u međunarodnoj trgovini, tako što vještački drži nisku vrijednost svoje valute juana, zbog čega se zatvaraju fabrike u Americi i ljudi gube posao.

Pošto ga je Obama nekoliko puta prekinuo tokom izlaganja, Romni mu je odgovorio da napad na njega nije predsjednička politika.

- Napad na mene nije plan u spoljnoj politici. Na taj način ne govorite o rješavanju problema na Bliskom istoku - ocijenio je Romni.

Obama je rekao da su SAD organizovali koaliciju koja je srušila Moamera Gadafija.

- Desetine hiljada Libijaca pružilo podršku SAD... Pronaći ćemo i privesti pravdi napadače na ambasadu u Bengaziju - rekao Obama. 

Govoreći o gorućim krizama, iranskom nukleralnom programu i građanskom ratu u Siriji, dvojica rivala su se složila da je vrijeme vladavine Bašara al Asada prošlost, ali se Obama uzdržao od obećavanja pomoći ustanicima.

Romni je, pak, naveo da među pobunjenicima valja pronaći umjerene snage i naoružazi ih uz pomoć Saudijske Arabije i Turske.

Iranski nuklearni program nije izazvao nikakve razmirice među kandidatima.

Tokom debate nijedan od dvojice kandidata nije u svojoj spoljnopolitičkoj agendi spomenuo pitanje Zapadnog Balkana i Srbije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.