NSA prikupi milione SMS poruka dnevno

Tanjug
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: NSA prikupi milione SMS poruka dnevno

Američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) sakupi skoro 200 miliona SMS poruka dnevno iz čitavog svijeta, navodi se u najnovijem izveštaju koji su objavili britanski list "Gardijan" i Kanal 4 Njuz.

Oni tvrde da je NSA koristila poruke da sazna podatke o lokaciji, mreži kontakata i kreditnim karticama korisnika mobilnih telefona.

NSA je britanskim špijunima dozvolila da prikupe "metapodatke" (podaci o podacima, odnosno informacije o tekstualnim porukama, ali ne i njihov sadržaj), britanskih građana, tvrdi se u izvještaju.

U njemu se kaže da program, čije je šifrovano ime "Dišfajer", prikuplja "uglavnom sve što može".

"Dišfajer" radi tako što prikuplja i analizira automatizovane tekstualne poruke kao što su propušteni pozivi ili SMS u kojima se korisnici obavještavaju o međunarodnim roming promjenama.

Ovaj program može da dođe do brojeva kreditnih kartica koristeći SMS poruke od banaka, prenosi AFP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.