Foto: Rosteh
| ZAK-30 Citadela
MOSKVA - U Rusiji je razvijen novi protivvazdušni artiljerijski sistem ZAK-30 Citadela, sposoban da koristi pametne projektile za borbu protiv različitih tipova dronova, saopštila je danas pres-služba državne korporacije Rosteh i najavila da će novi sistem biti predstavljen na Međunarodnom forumu bezbjednosti.
- Državna korporacija Rosteh će premijerno predstaviti svoj najnoviji protivvazdušni artiljerijski sistem Citadela na Prvom međunarodnom forumu o bezbjednosti. Visoke performanse sistema su već dokazane u realnim uslovima -, navodi se u saopštenju, prenosi agencija RIA Novosti.
Sistem ZAK-30 Citadela, artiljerijsko oružje kalibra 30 milimetara, namijenjen je za zaštitu stacionarnih objekata od napada multikoptera i dronova sa fiksnim krilima.
Sistem je sposoban da radi non-stop i opremljen je optičko-elektronskim, infracrvenim i radarskim sistemima za otkrivanje i praćenje neprijateljskih dronova.
- Sistem može da koristi projektile sa kontrolisanom detonacijom, a njegov rad, od detekcije cilja do uništenja cilja, visoko je automatizovan. Sistem je testiran u realnim uslovima i dokazao se efikasnim protiv različitih vrsta dronova - navodi se u saopštenju državne korporacije Rosteh.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.