Novi raskol na Zapadu: SAD i Evropa u sukobu oko budućnosti NATO-a

B.Đ.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
SAD i Evropa u sukobu oko budućnosti NATO-a Foto: NATO | SAD i Evropa u sukobu oko budućnosti NATO-a

VAŠINGTON/BRISEL - Sjedinjene Američke Države uputile su nove kritike svojim NATO saveznicima na forumu Šangri-La u Singapuru, dok su zapadnoevropski zvaničnici poručili da je Alijansa stabilna i funkcionalna uprkos nesuglasicama.

Američki ministar rata Pit Hegset pohvalio je azijske partnere zbog povećanja izdvajanja za odbranu i usklađivanja sa Vašingtonom u uslovima rastućih tenzija sa Kinom, uz poruku da bi Evropa trebalo da preispita svoj pristup bezbjednosnoj politici, prenosi Rojters.

„Kada se naši interesi poklapaju, djelujemo zajedno odlučno. Kada se razlikuju, prilagođavamo se pragmatično, bez drame i moralisanja. Mislim da bi zapadna Evropa to trebalo da uzme u obzir“, rekao je Hegset.

Udarne vijesti

On je dodao da „Evropa i NATO imaju velike odluke pred sobom“, dok je administracija američkog predsjednika Donald Tramp više puta optužila evropske zemlje da nedovoljno ulažu u sopstvene vojske i previše se oslanjaju na američku zaštitu.

Vašington je u maju najavio povlačenje 5.000 vojnika iz Njemačke, dok je Tramp ranije dovodio u pitanje i buduću ulogu SAD u NATO-u.

NATO admiral pokušao da umanji značaj povlačenja

Zamjenik predsjedavajućeg Vojnog komiteta NATO-a admiral Đuzepe Kavo Dragone pokušao je da umanji značaj povlačenja trupa, navodeći da je riječ o unaprijed planiranim promjenama i da jedinstvo Alijanse nije ugroženo.

„U zrelom savezu, ako jedan partner treba da preraspodijeli snage, ostali moraju da budu spremni da preuzmu dio tereta“, rekao je on.

Njemački državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nils Hilmer poručio je da Berlin ubrzava ulaganja u vojsku bez obzira na buduće američko prisustvo u Evropi.

 

Francuska ministarka odbrane Katrin Votran ocijenila je da evropska bezbjednost zavisi i od dešavanja u Aziji, dok su drugi evropski zvaničnici upozorili da su bezbjednosna dešavanja u Evropi i Indo-Pacifiku sve povezanija, posebno u kontekstu rata u Ukrajini.

I pored kritika iz Pentagona, pojedini američki senatori i kongresmeni poručili su da postoji podrška NATO saveznicima obje stranke, nastojeći da ublaže zabrinutost oko američke posvećenosti, navodi agencija. Međutim, dio učesnika foruma ocjenjuje da Evropa i dalje sporo prilagođava svoj pristup odbrani i bezbjednosti, prenosi B92.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.