Foto: Novi napad u Dagestanu
MOSKVA - Dvije osobe su poginule, a jedna teško ranjena u eksploziji automobila preksinoć u ruskoj sjevernokavkaskoj republici Dagestan.
Kako je saopšteno, eksplozija se dogodila u Hasavjurtovskom rejonu, u blizini sela Totur Bijkal.
- Nije isključeno da su u kolima "lada" prevozili ručno napravljenu eksplozivnu napravu - naveli su zvaničnici Dagestana. Policija je navela da su sva trojica putnika iz Dagestana i da se istraga nastavlja.
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev stigao je juče u nenajavljenu posjetu Dagestanu, dan poslije dvostrukog samoubilačkog napada u toj nestabilnoj kavkaskoj republici, saopštio je portparol Kremlja.
Medvedev je po dolasku izjavio da treba preduzeti nove "oštre i stroge " antiterorističke mjere.
- Spisak mjera za borbu protiv terorizma treba da se proširi. Te mjere ne treba samo da budu efikasnije već i oštre, stroge i preventivne - rekao je Medvedev, po dolasku u dagestanski glavni grad Mahačkalu.
U međuvremenu, Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije ustanovilo je da je jedan od terorista-samoubica koji su prekjuče aktivirali eksploziv u Kizljaru 22-godišnji stanovnik tog dagestanskog grada Daud Magomedov, javio je Itar-Tass.
U saopštenju MUP-a navodi se da je Magomedov odranije operativno obrađivan kao pristalica vehabizma.
Dnevnik "Komersant" piše da je u lokalnoj policiji Magomedov bio u evidenciji od prošlog ljeta, kada je sa drugim vehabijama započeo tuču u džamiji sa pristalicama tradicionalnog islama.
Taj ruski dnevni list piše i da su, po jednoj verziji istrage, dvije žene-samoubice, koje su počinile terorističke akte u moskovskom metrou, dva dana ranije, u glavni grad Rusije doputovale iz Kizljara.
- Osobe sa potjernice često koriste tu maršrutu, jer je Kizljar blizu administrativne granice sa Čečenijom, a pri ulasku u prevoz od Mahačkale do Moskve niko na usputnoj stanici ne traži dokumenta - rekao je "Komersantu" jedan od učesnika u istrazi.
U Moskvi je juče sahranjena većina od 39 poginulih u samoubilačkom napadu. Dvije žrtve napada sahranjene su prekjuče izvan grada.
Lider čečenskih pobunjenika Doku Umarov preuzeo je odgovornost za bombaške napade u moskovskom metrou, u kojima je 39 ljudi poginulo, a više desetina ranjeno. Umarov, ili Abu Usman, koji sebe oslovljava sa "emirom Kavkavskog Emirata", u video-snimku postavljenom na internet sajtu Kavkazcentar, kaže da napadi u Moskvi predstavljaju osvetu za ubistva civila koja su počinile ruske snage bezbjednosti 11. februara u jednom selu u Ingušetiji. "Obje operacije su izvedene po mojoj komandi i, tako mi Alaha, neće biti posljednje", rekao je Umarov.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.