Foto: Shutterstock
Suptropske jedrenjačke meduze (Velella velella) prvi put su primijećene na obali Njemačke, na ostrvu Zilt, a stručnjaci njihovu pojavu povezuju sa sve toplijim morem.
Ove neobične meduze, koje izgledaju poput malih vanzemaljskih jedrenjaka, bezopasne su za ljude. Roj ovih životinja prvi put je primijećen u Škotskoj sredinom jula, a početkom avgusta pojavile su se i na zapadnoj obali Danske, da bi sada stigle i do Njemačke.
Morski biolog Rajner Borčeding iz Stanice za zaštitu Vadenskog mora smatra da je njihova pojava jasan pokazatelj klimatskih promjena u okeanima, opisujući ih kao „bezopasne glasnike sa juga“.
Plove uz pomoć neobičnog jedra
Jedrenjačke meduze zaista „plove“ morem jer se kreću po površini uz pomoć trouglastog, nagnutog jedra, dok se njihovo tamnoplavo tijelo nalazi ispod ovalnog, čvrstog diska.
Ispod diska imaju pipke kojima hvataju sitne planktonske račiće i larve riba, a vjetar određuje pravac u kojem se čitav roj kreće.
Iako su ove meduze bezopasne, stručnjaci upozoravaju da bi sa zagrijavanjem mora u sjevernije dijelove Evrope mogle stići i vrste opasnije za ljude, poput portugalske galije i mediteranske meduze, čiji kontakt može izazvati veoma bolne povrede kože.
Istraživači već godinama bilježe sve veće prisustvo toplovodnih vrsta u Sjevernom moru, a taj trend se ubrzava kako temperatura okeana raste.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.