Nekoliko hiljada demonstranata na ulicama

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Nekoliko hiljada demonstranata na ulicama

Kairo - Nekoliko hiljada demonstranata izašlo je danas na ulice Kaira radi odvojenih mitinga pristalica predsjednika Muhameda Morsija i opozicije, javile su agencije.

Pristalice opozicije prošle su kroz bezbjednosnu ogradu ispred predsjedničke palate, ali nije bilo nasilja.

Britanski Bi-Bi-Si navodi da su vojnici dopustili da demonstranti prođu i da ih se nekoliko stotina trenutno nalazi u predsjedničkom kompleksu.

Za danas su u Egiptu zakazana četiri odvojena protestna marša opozicije, čiji bi učesnici trebalo na kraju da se okupe kod predsjedničke palate zaštićene betonskim blokovima i tenkovima, a u čijoj neposrednoj blizini je raspoređeno nekoliko stotina vojnika.

Opozicija smatra da treba odustati od referenduma i tvrdi da su nacrt izradili islamistički poslanici, da slabi poštovanje ljudskih prava i da ne garantuje prava žena.

Islamističke pristalice Morsija okupile su se oko trga Tahrir u centralnom dijelu Kaira.

Protesti su planirani u gradovima Aleksandrija i Asijut.

Predsjednik Morsi, koji je za subotu, 15. decembra, zakazao održavanje referenduma o nacrtu novog ustava, od vojske je zatražio da održava bezbjednost tokom demonstracija.

Morsi je pokušao da umiri javnost tako što je poništio dekret kojim je ojačao svoja ovlaštenja, ali je vojsci omogućio da hapsi civile.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.